Последни вести

Културна агенда на КИЦ Битола за оваа недела

Битола 17.05.2024   ЈОУ Културен и информативен центар Битола, го продолжува континуитетот на презентирање на квалитетна културна понуда, која опфаќа музичко- сценски настани, изложби, филмска програма...

ИКС- Родови стереотипи и дискриминација во медиумското известување за политичарките на...

Скопје, 17.06.2024 Родови стереотипи и дискриминација во медиумското известување за политичарките на изборите. Родовиот наратив е значително малку застапен во новинарските извештаи за претседателските и парламентарните...

“Водолија” со нов сингл- насловен “Небесен свод”

Скопје  17.06.2024 Нова песна излезе од студиото на "Водолија", песна насловена "Небесен свод". Музиката, текстот и аранжманот се на фронтменот на групата, Ристо Апостолов, како и снимањето...

Драги Иванов, продуцент од Беркли, промовира  нова песна со наслов “Крута”

Драги Иванов, музичар и музички продуцент од Скопје, кој има студирано музичка продукција и инженерсто и електронска продукција и соунд дизајн на Беркли, во...

Почина Калче Магдевски- првиот претседател на Светскиот македонски конгрес во САД

16.06.2024 По повеќемесечно боледување, вчера згасна животот на почитуваниот Калче Магдевски, истакнат бизнисмен и деец од дијаспората, кој повеќе децении живееше во Америка. Тој беше прв...

Професор Јуџи Јамада, ќе предава за  „Трансформации нинџите и сликата за нив...

На 17-ти и 18-ти март 2024 година  професорот г. Јуџи Јамада, ќе одржи предавање „Трансформации нинџите и сликата за нив во светот и во Јапонија“ на Институтот за...