недела 21 април, 2024

Голем пожар во катедралата Нотр-Дам во Париз

1073
Француската, но и светската јавност попладневно е вознемирана од големиот пожар што ја зафати познатата Катедрала Нотер-Дам во Париз. Пожарникарите  работат на расчистување на областа, која е една од  најпосетените подрачја во градот, заради катастрофалниот пожар  која се наоѓа во централниот дел на Париз. Овој дел на Катедралата била во  процес на реновирање, и заради тоа делови од кулата и горниот дел биле опколени со скеле.

Подолго време пожрникари се обидувале да се справат и да го стават под контрола пожарот на највисокиот дел од катедралата. Дека целата Француска јавност е вознемирена сведочат и постојаните  јавувања на медиумите и реакциите низ цела Франција и посебно градот Париз.

Според информациите кои со години ги има на страницата од УНЕСКО, се и тие каде се вели дека ова светско културно наследство со децении привлекува повеќе од 12 милиони посетители секоја година, и е дом на бесценети уметнички дела. 
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }