„Graz meets Skopje “- Вечерва во Македонска Филхармонија

713

Австрискиот Ансамбл Zeitfluss, вечерва како гости на „Денови на Македонска музика“, феsтивал со долгoгодишна традиција во Македонска филхармонија. Денови на македонска музика, секогаш ги презентира најдобрите Македонски остварувања во македонскаата музика и настапи, како и гости од реномирани ансамбли и солисти од други земји.

Пoд диригентска палка на Едо Мичиќ , вечерва настапуваат

– Jana Andreevska: Elective Affinities (2004)
– Ziv Cojocaru: XoOx..! Formus Agitatus (2014) for septet
– Beat Furrer: Trio (1985)
– Daniel Moser: Echolied (2016)
– Gerd Kühr: Ohne Antwort (1993)
– Pande Shahov: Chemin flottant (version 2019)
– Orestis Toufektsis: EpiEnteka III (2007)

Настанот е организиран од (СОКОМ) Здружението на композитори на Македонија во соработка со “Die andere saite” and (OEGZM)

Извор:
http://www.oegzm.at/de/veranstaltungen/2019-04/graz-meets-skopje-0.php

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.