ЕКСКЛУЗИВНО: Курт Елинг доаѓа во Скопје!

12

Националниот џез оркестар го најавува концертот кој со нетрпение го очекувавме –
Курт Елинг и Национален џез оркестар.

Еден од најдобрите џез вокали на сите времиња, двократниот добитник на Греми награда, Курт Елинг, доаѓа во Скопје.

За него „Њујорк Тајмс“ ќе напише дека токму тој е „извонредниот машки џез-вокал на нашето време.“

Според „Вашингтон Пост,“ „“Од средината на 1990- тите, ниту еден џез- пејач не бил толку смел, динамичен или интересен како Курт Елинг”, додека ББС Артс оценува дека тој „… ја турка напред уметноста на џез пеењето, повеќе од било кој друг машки изведувач од неговата генерација“.

Елинг има вкупно десет номинации за Греми награди, од кои има освоено две награди за најдобар вокален џез албум за изданијата Dedicated to you (2009) и Secrets are the best story (2021).

Во текот на својата кариера соработува и снима со Вејн Шортер, Данило Перез, Дејвид Амрам, Ренди Бахман, Боб Белден, Џоан Бракин, Оскар Браун Џуниор, Џоди Кристијан, Били Корган, Орберт Дејвис, Џорџ Фримен, Бади Гај, Јон Хендрикс, Чарли Хантер, Боб Минцер, Бред Мелдау, Ли Ритенур, Џон Пицарели и Боб Шепард. Покрај неговиот бенд со кој најчесто настапува, Курт Елинг бил и член на Квартетот на Бранфорд Марсалис.

Доколку на првите албуми композициите повеќе наликуваат на класичните џез стандарди, звукот на Елинг во последните години добива димензија плус, внесувајќи екстраваганција во музичкиот израз и експериментирајќи со класичните џез музички форми.

Концертот на Курт Елинг со Националниот џез оркестар ќе се одржи на 15 мај, 2024 година во Македонскиот народен театар, со почеток од 20 часот.

Билетите за концертот може да се набават online или на билетарницата на МНТ по цена на чинење:

3000 денари- ложа,
1500 денари- партер,
1000 денари- галерија.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.