МКЦ: “Просторот во мене, јас – насекаде“ – изложба на Марија Трајаноска

78
Created with GIMP

Скопје 8 октомври 2021
Вечерва, со почеток од 20 часот во Галерија МКЦ ќе се отвори „Просторот во мене, јас – насекаде“ – изложба на Марија Трајаноска.
Марија Трајаноска е родена на 29.8.1996 година во Кичево. Средно образованиe завршува во ОСУ „Мирко Милески“ – Кичево со насока: Јазично- уметничко. Дипломира во 2019 на Факултетот за ликовни уметности– Скопје, во класата на проф. м-р Антони Мазневски, со насока сликарство- отсек Конзервација и реставрација.
Добитник е на студенстската наградата за инвентивни достигнувања во областа на сликарството „Борко Лазески“ во 2019.Самостојни изложби:2020, декември – Скопје, „Состојби“, Музеј на Град СкопјеГрупни изложби: 2015 – Скопје, АМС „Млади уметници“, НГМ Мала станица 2018 – Њујорк, „Art 52nd Street“, интернационална групна изложба на млади уметници, Gallery MC2019 – Скопје, „Четирите мајстори на модернизмот“, Галерија ФЛУ 2020 – Скопје, „Not your toy“, Ј.У. Дом на култура „Кочо Рацин
Изложбата ќе трае до 18 октомври.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.