Недела на едукативна кампања за чистење пластичен отпад во Скопје

1000

Eдукативна кампања и акција за чистење на пластичниот отпад и намалување на употребата на пластични амбалажи ќе се одржи денеска во Градскиот парк во Скопје и ќе трае цела недела.

Како што информираат организаторите,покрај чистење на Градскиот парк ќе има активности за чистење на дел од улиците во Скопје и на социјалните мрежи ќе се води кампања. Кампањата се води под името „Рециклирам 2019″, а целта е преку позитивен исход од акцијата да се стимулираат надлежните институции за посериозно ангажирање со проблемот.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.