Верувале или не -Малку викенд забава

422

Најголемата батерија на светот има 1300 тони и која за 15 минути испорачува 27 мегавати на струја како главен извор на енергијата за потребите на 90.000 население на Аљаска.

Играњето шах на слепо ,т.е. без гледање во табла, било познато во Персија и Индија уште во 8.век

Има пошта во град без население а тоа е градот Бестфал во Орегон .

Наместо цвеќе и колачи, момчињата во Кореја на девојките им подаруваат конзервирано месо.

Кравите спијат скоро исто колку луѓето

Кучињата имаат по 17 коски на секое уво .

Гуската е првата птица која е припитомена од страна на човекот.

Просечен комарец има 47 заби.
И нешто многу интересно
-Ако кипот на некоја историска личност се наожа во парк, а на коњот двете ноз ему се дигнати во воздух, значи личноста погинала во борба. Ако на коњот е подигната само едн апредна нога,личноста умрела од рани добиени во борба. Акона коњот сите четири нозе се на земјаличноста умрела од природна смрт .
И
Дали сте знаеле дека Кока кола, најомилениот глобален пијалок оригинално бил во зелена боја !

Американскиот Аирлајнс во 1987 година заштедил 40.000 долари само што вадел по една маслинка од секоја салата која ја послужувале во прва класа .

Австралискиот гуштер наречен „планински ѓавол“ може во еден оброк да изеде од 1000 до 1500 мравки.

Деснаците во просек живеат 9 години подолго од леваците .

 

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.