Во изборот за најпродавани 10 книги во Македонија за 2019-та година само еден македонски автор

1375

Во изборот за најчитани 10 автори за 2019-та година ,читателите и оваа година го ставија на првото место авторот Гијом Мисо, според топ 10 листата на најпродавани и најчитани книги во нашата држава за 2019 година што ја објави КупиКнига.мк!.

На листата на топ 10 најпродавани книги за 2019 година се:

– Девојката од Бруклин – Гијом Мисо
– Ако не постои утре – Гијом Мисо
– Т.е. љ.у.б.а.м. – тоа е вистината – Александар Алексов
– Девојката и ноќта – Гијом Мисо
– Апартман во Париз – Гијом Мисо
– Станарката на замокот Вајлдфел – Ен Бронте
– Е, баш ме заболе – Марк Менсон
– Црна како абонос – Сала Симука
– Точка на измама – Ден Браун
– Лесен начин да ставите крај на пушењето – Ален Кар

Според листата од 10 автори што се најдоа во ТОП 10 е само еден македонски автор. Дали немаме вредни автори или читателите секогаш повеќе се наклонети кон светските имиња?

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.