среда 21 октомври, 2020

Во исчекување на намалување на температурите- Топлотен бран со над 40 степени

Топлотниот бран,со високи температури и над 40-тиот степен веќе една недела ги мачи граѓаните кои се дома и не ги корисат годишните одмори за...

12 и 13 јули- Денови на големите христијански апостоли св. Петар и св. Павле

12 и 13 јули се денови во Христијанството кои го слават големите апостоли св Петар и Павле. Нивното прикажување започнува откако го примиле Светиот...

Вардар филм со премиера на краткиот филм- “Тајните архиви на Скопје”

Чест ни е да ве поканиме на премиерното прикажување на краткиот филм за Скопје, насловено “Тајните архиви на Скопје”, којшто ќе се прикаже на...

23. Издание на Скопје филм фестивал почнува на 9 септември со проекцијата на филмот...

Вечерва (9  септември), во 19 часот во Кинотека на Македонија, ќе започне годинешното 23. издание на Скопје филм фестивал со проекцијата на отворено на...

Во светот на детските филмови- Германски фестивал за филм „Буф“

Во организација на Институтот Гете во Скопје, од денеска до 20 април во Кинотеката ќе се одржува осмиот Детски фестивал за слика и филм...

Врвниот пијанист од Кина Хају Жанг во Скопје!

Пијанистот кој настапи како солист на големата турнеја на Македонската филхармонија во Кина, овој пат доаѓа во Скопје! Кинескиот врвен пијанист Хају Жанг, на 5...

Интервју со Коле Ангеловски-Животот во Драмски беше огромна љубов кон театарот и луѓето во...

Деновиве медиумите ја споделија информацијата, дека Коле Ангеловски, режисер и актер издал книга со наслов: „ 50 години во Драмски... и клоцата во ...“,...

Како да го разберете јазикот со кој еднакво зборува целиот свет-невербална комункација

Зошто треба да го научите јазикот на целиот свет ? Извадок од Прирачникот за комуникациски вештини „Кажи ми да ти кажам “ од М-р по...

Licentia poetica-… Во водата се огледуваат облаците , во облаците надежта…

Проф. Здравко Кокановиќ- Коки роден е во 1959 година во Бјелина, Босна и Херцеговина. Од 1979 година живее во Марибор,  Словенија. Во 1983 дипломирал...
video

Ретро филмска уметност- Станлио и Олио

„Станлио и Олио „ или познати и како  „Дебелиот и слабиот“, се филмови од сферата на комедијата. Во ова време подзаборавени, но еве се...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести