среда 21 октомври, 2020

LICENTIA POETICA СО КИРО ГЕРАСИМОВ-…„Паднаа листовите, не роди ни полето, изгоре тревата под...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Киро Герасимов е новинар, поет, публицист и преведувач, роден е 1951 година во Кочани, Р. Македонија. Заврашил Филолошки факултет во...

2021-Година во чест на Великанот на македонската култура Блаже Конески

2021 година, Генералното собрание на Обединетите нации, ја прогласи за меѓународна година на мирот и довербата со цел да ги мобилизира напорите на меѓународната...

Од 5-9 октомври- Ехо фестивал на планински филм во своето 11. издание

11.тото издание на Ехо фестивалот за планинакси филм ќе се одржи од, 05 – 09 Октомври 2020, на две кино локации во Кино Милениум,...

Ѕвончето оваа година нема да заѕвони за над 40. 000 ученици во Македонија кои...

Деновите се нижат и прават мозаик, кој после седум месеци ставање на образованието на децата и младите настрана, под изговор „да се грижиме за...

ЗНМ – За сите заинтересирани напредна онлајн работилница -БИДИ МОБИЛЕН НОВИНАР:

На 06.10.2020-вторник сите заинтересирани и пријавени на повикот за онлајн работилница ќе имаат четиричасовен онлајн тренинг со паузи помеѓу сесиите и работна задача по...

„Џифони Македонија“ 2020- Вечерва завршува со најдоброто од Фестивалот, чие издание ќе остане запаметено

Шест дена богати со многу филмови, разговори, уметност и креативност оставија зад себе 300-те учесници на 8.Филмскиот фестивал на млади „Џифони Македонија“. Охрабрени млади...

„Џифони Македонија 2020“- Клаудио Губитози- На „Џифони“ не е важно од каде сте, туку...

Имав 17 години кога почнав да размислував што сакам да правам, на 18 почнав да ставам сѐ на едно место, а на 19 години...

„Шпански танц“, концерт во Македонска Филхармонија

„Шпански танц“ е насловен концертот на Филхармонија кој ќе се одржи в четврток (1 октомври) во 20 часот, на кој ќе бидат изведени Барокни...

Групна изложба „Panic Room или скок во мислењето“ во МСУ од 2.октомври

На 2 октомври во Музејот на современата уметност – Скопје, со почеток во 12 часот ќе биде отворена групна изложба „Panic Room или скок...

По 23. пат вчеравечер во Куманово беше отворен фестивалот Денови на комедија

Со претставата „Меѓуигри 0-24“ на босанскиот актер Зијах Соколивиќ, синоќа беше отворен Меѓународниот фестивал „Денови на комедија“ во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести