среда 21 октомври, 2020

Повик за изработка на концепт за видео игра за зачувување на животната средина

Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии УМПАКИ  во рамките на проектот „Видео игротека“ објавува повик за подготовка на концепт за видео игра на тема...

Основачот на фестивалот „Џифони експериенс“, Клаудио Губитози, денеска во 17 часот ќе ја раскаже...

На третиот фестивалски ден на годинешново издание на „Џифони Македонија“ ,младите вљубеници во филмот имаа можност да сведочат на искуството на Сергеј Сарчевски, студент...

Томислав Османли со Беседа за делото на безвременскиот Коста Солев -Рацин, при добивањето на...

Место: Велес, Врачување на наградата Рациново признание 2020 на авторот Томислав Османли за неговото дело “Парадоксикон“. ЗА РАЦИНОВСКАТА ЛИТЕРАТУРА Томислав Османли Се чувствувам почестен од доделувањето на...

Послание во чест на писателот Петко Шипинкаровски во Струга

На 3. октомври од 12 часот во Домот на културата “Браќа Миладиновци “ во Струга во организација на Културниот центар “Бран“ од Струга и...

Збирката поезија „МОСТОВИ НА ПРИЈАТЕЛСТВО“ излезе од печат по повод одбележувањ ена “Денот на...

По повод одбележувањето на „28 Септември – Меѓународен ден на Бошњаците“, четврти пат по ред во издание на „Диван“ од печат излезе збирката поезија...

Џифони Македонија 2020 – Онлајн мастер-клас работилници а вечерва проекција на филмот „Несовршено доба...

Мастер-клас на Леон Ристов: „Џифони“ ми помогна да го најдам мојот пат во филмската уметност Младите успешни филмски уметници, секогаш имаат место во „Џифони Македонија“....

„ПОВТОРНО НА О“ – Изложба и промоција на книгата на Илина Арсова, уметник и...

 Илина Арсова, уметник и алпинист, вечер  во МКЦ ќе се претстви со своја изложба насловена „П0вт0рн0 на 0“, а ќе ја промовира и книгата...

Licentia poetica со Гордана Јовиќ Стојковска- И чекам да проструиш како блесок на прекршениот...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Гордана Јовиќ-Стојковска е родена во Грделица, Србија, 1961 година. Досега има објавено три поетски книги: „Noctambulismus“ (Северно талкање), „Помеѓу“ и поемата „Мостување“. Автор...
video

„Џифони Македонија“ – Денеска дневна онлајн работилница и вечерна филмска проекција

Вечерва Giffoni Macedonia, ја продолжува програмата на филмски проекции со филмот „Заслепен од светлината“  кој е приказна за остварување на соништата инспирирана од вистински...

Во соработка со „Џифони Македонија “ во Битола ќе се одржи проектот “Готвиме филм,сликаме...

Со работилница за готвење „филм“ со Бранко Попоски од „Готвиме со Бранко“ (Cooking with Branko) утре во 10 часот почнува проектот „Готвиме филм, сликаме...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести