среда 4 октомври, 2023

САШО ПОПОВСКИ СО ЏИНОВСКИ ЧЕКОРИ ЈА ОСВОЈУВА ЕВРОПА: Новиот албум „Steps” е еден вид...

Сашо Поповски, и неговото трио, за 2022 година слободно можеме да ги прогласиме за најуспешни музичари, со исклучителен силен европски пробив и успеси кои...

Umno.mk- Културата во медиумите: Ако има скандал во Министерство или раздор во некој оркестар...

Изгубено и обезвреднето ѝ е местото на културата во земјава, воопшто, не само во медиумите, смета продуцентот на „Медена земја“, Атанас Георгиев   Ако гледаме по...

ДИЛЕК РЕЏЕП, ПИЈАНИСТКА: Ние уметниците имаме широки погледи и не сме оптоварени со предрасуди!

Да ја почнеме 2022 година со убав разговор со повод, со м-р ДИЛЕК РЕЏЕП, професорка по пијано во средното музичко училиште. Минатата година беше година...

МЕГАИНТЕРВЈУ СО НАСЕР МИФТАРИ, НАГРАДЕН ЗА ПРОФЕСОР НА ГОДИНАТА: Департизација во образовниот процес, сега...

Професор, интелектуалец, активист, познавач на многу работи, со однесување како оние добри учители од стар ков, создадени да создадат генерации кои ќе го надминат...

САШО РИСТОВСКИ: Тројца актери обединуваме две држави во “Чекајќи го министерот”, претстава која направи...

Актерот Сашо Ристовски, актер во НУ Театар Комедија Скопје, секојдневно присутен на телевизија како еден од носителите на серијалот "Народни приказни", во ексклузивно празнично...

„Врба“ го отвора балканскиот фестивал во Рим

„Никогаш не е многу од мостови на Балканот“, вели Милчо Манчевски во интервју за „Кориере дела сера“ во Рим *** „Никогаш не е многу од мостови...

ИВАНКА АПОСТОЛОВА БАСКАР: Фокусирани сме на меѓународна промоција на домашните изведувачки уметности!

Од областа на нашето културно живеење и дејствување, Македонскиот Центар на Интернационален театарски институт (Macedonian Center International Theater Institute) е еден од оние кој...

ИЛКО ДИМИТРИЕВСКИ ШАРПЛАНИНЕЦ: Маџирмалските поетски средби, ќе прераснат во уште поголеми! 

Грст поетски дела, песни, стихови, поеми, посветени за Маџир маало, неодамна беа објавени во нов билтен, кој е од некомерцијален карактер, но е популарен...

ФИЛИП ПЕТЕРСЕН: Сон ми е да работам на големи концерти и фестивали!

Прекрасниот Филип Петерсен е Американец со македонско потекло, или подобро речено Македонец со американско потекло. Роден е во Чикаго, по татко американец, по мајка...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }