среда 21 октомври, 2020
video

За најмладите – Конечно тв верзија на безвременскиот роман “Зоки Поки“ од Оливера Николова

ТВ-серијата „Зоки Поки“, снимена по безвременскиот истоимен роман на писателката Оливера Николова, најмладите ќе можат да го следат од 4 -ти мај. Десетте епизоди...

Охридско лето 2020- Драмската програма отворена со претставата „Сестрите прозорови„ од Велешкиот театар

Драмската програма на 60-тото издание на фестивалот „Охридско лето“ беше отворена вчеравечер во предворјето на црквата „Света Софија“ со театарската претстава „Сестрите Прозорови“ во...
video

Ретро филмска уметност- Станлио и Олио

„Станлио и Олио „ или познати и како  „Дебелиот и слабиот“, се филмови од сферата на комедијата. Во ова време подзаборавени, но еве се...

Операта „Магбет“ на сцената на МОБ на 21.02.2020, со почеток во 20 часот.

„...Лажното лице мора да го скрие она што го знае лажното срце...“ – В. Шекспир, Магбет Драма, можеби една од најзначајните на Шекспир, што ги...

Во КИЦ, промоција на книгата „Да не бидам покусо„ од Ѕвездан Георгиевски

ВО Салон 19,19 на Културно-информативниот центар во Скопје ќе биде промовирана книгата „Да не бидам покусо“ од новинарот и публицист  Ѕвездан Георгиевски Книгата ќе ја...

Авторите на филмот „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ добија покана за членство во Американската академија за...

Авторите на „Медена земја“, режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов и продуцентот и монтажер Атанас Георгиев, добија покана за членство во Американската академија за...

Заврши Патувачкото кино а почнаа подготовките за 10-тиот фестивал „МакеДокс“

Заврши Патувачкото кино на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Првпат во своето постоење Патувачкото кино имаше регионален карактер, се одржа од 1 до...

Охридско лето- Балетската претстава „Либертанго“ на 18 јули во Долни Сарај

Балетската претстава „Либертанго“ А. Пјацола,  која е одлично прифатена од публиката, ќе биде дел од овогодинешното 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ на 18.7.2019,...

Промоција и изложба на слики во КИЦ

Културно-Информативен Центар – Скопје, има особена чест и задоволство да ве покани  на Промоција на книгата „ЗДИВ“ , и изложба на слики од Христо Петрески,...

Од 6-8 октомври во Битола ќе се одржи 9. издание на Интернационалниот детски...

Во Битола денеска започна 9-тото издание на Интернационалниот детски театарски фестивал „Битолино". Овогодинешното фестивалско мото е „Само за сонувачи". Од 06 до 08 октомври...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести