недела 20 октомври, 2019

22.октомври- Балетот “Дамата со камелии“ на сцената на МОБ

Во вторник, 22 октомври, 2019 г. со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведена раскошната балетската претстава „Дамата со...

„Киненова 2019“ – Признание за посебен придонес на актерката Тања Бошковиќ

Годинешното признание за посебен придонес во светската филмска уметност, кое го доделува филмскиот фестивал „Киненова“ оди кај една од најголемите дами на српското глумиште,...

Манифестацијата „Бела ноќ“, на 5 октомври со своето 15 издание

Во сабота, 5 октомври, концерти, изложби, кино, театарски претстави, 3Д видео мапинг и уште многу други културни содржини, ќе бидат дел од овогодинешната јубилејна...

Од неделната програма на Велешкиот театар “Џинот“

Оваа недела интересен репертоар на Велешкиот театар, кој има склучителна актерска екипа. Било што да изберете и да погледнете ќе има зошто. Вторник, 24.09, на...

Промоција на книгата „Нови драми“ од Томислав Османли во Културно-информативниот центар

Културно-Информативен Центар – Скопје, во својата програма за презентација на литературни дела ќе ја промовира книгата “Нови драми”  од Томислав Османли. Книгата ќе ја промовираат,...

„Звуците на чаршијата“-Литературата, тардицијата и духот на чаршијата

Традиционалната манифестација „Звуците на чаршијата“ се одржува  во старото градско јадро на Старата скопска чаршија на 16, 17 и 18 септември (понеделник, вторник и...

13. издание на Звуци на чаршијата, ќе започне со настанот “Чаршијата инспирација во литературата“

Традиционалната манифестација „Звуците на чаршијата“ ќе се одржи во старото градско јадро на Старата скопска чаршија на 16, 17 и 18 септември (понеделник, вторник...

Познати наградите на 51. издание од Светската галерија на карикатури „Остен“

„Остен“ соопшти дека на, 51. Светска галерија на карикатури – Скопје 2019 се пријавиле 231 карикатурист од 58 земји со 635 карикатури а воедно...

Охридско лето – Концерти, претстави и мултумедијални проекти на задоволство на бројната публика

Вечер за вечер веќе 29 по ред, годинешното издание на Охридско лето, нуди врвна музичка и драмска програма но и пропратни манифестации, кои го...

Крушево во подготовки за манифестацијата „Десет дена Крушевска Република и чествувањето на големиот празник...

На манифестацијата “Десет Дена Крушевска Република”, оперскиот пејач, тенорот Влатко Груевски, оваа година ќе ја има честа да ја интонира државната химна на свеченото...

Следете не

1,339FansLike
120FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести