понеделник 26 јули, 2021

Нова поетска книга на Александар Михајловиќ-„Помалку измамени“ како интимната исповест испреплетена во современието

Видување со повод, со поетот Александар Михајловиќ, од Гостивар а тоа е неговата нова книга поезија со наслов „Помалку измамени“. Неговата работа во образование...

Вечерва во Скопје поетска манифестација „Празник на липите“

На зелениот покрив на Градскиот трговски центар во Скопје, вечер од 20.30 часот ќе се одржи поетската манифестација „Празник на липите“ во организација на...

Меѓународна научна конференција ,,Македонска книжевна архива: од ракопис до дигитална култура”

Mеѓународната научна конференција „Македонска книжевна архива: од ракопис до дигитална култура”, која денеска и утре ја организира Институтот за македонска литература при Универзитетот „Св....

Гран при за животно дело на Јордан Плевнеш, од Француската академија

На предлог на претседателот на Универзитетот Сорбона 2, Пантеон Асас, најстарата француска институција – Француската акедмија, на македонскиот писател Јордан Плевнеш му ја додели...

Промоција на книгата „НЕЗАДОВОЛНА”, од Ксенија Николова

Културно-информативниот центар-Скопје вечер од 19 часот ќе ја промовира книгата „Незадоволна” од Ксенија Николова на издавачката куќа „Култура“. – Романот раскажува приказна за потрагата по...

Свеченост по повод јубилејот – 45 години македонистика на „Ломоносов”

Македонскиот јазик, литература и култура веќе 45 години се изучуваат на Филолошкиот факултет на Московскиот државен универзитет „М. В. Ломоносов” – јубилеј којшто е...

Зборникот „НАВРАЌАЊЕ КОН КОНЕСКИ“ објавен во издание на Општина Куманово

Во издание на Општина Куманово од печат излезе зборникот „Навраќање кон Конески“, што го приредија Свето Стаменов, новинар на Македонското радио – Радио Скопје...

Документите од Струшките вечери на поезијата сместени во Државниот историски архив

Целата документација на една од  најголемата светска  манифестација на поезијата „Струшки вечери на поезијата“ ќе бидат сместени во  депото на Охридскиот архив. Фотографии, документи,...

Наградата „Лирата на Орфеј“ во рацете на македонскиот поет Михајло Свидерски

Македонскиот поет Михајло Свидерски е годинашниот добитник на наградата „Лирата на Орфеј“ на престижниот меѓународен поетски фестивал „Орфеј“ во Пловдив, Бугарија. Наградата се доделува...

Објавена едицијата „Романи создадени во татковината“ од Божин Павловски

Во издание на МАНУ и „Матица македонска“ излегоа од печат романите коишто академик Божин Павловски ги создаде во татковината. Романот „Миладин од Кина“, со кој...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }