понеделник 26 јули, 2021

Замина поетот и писател Васил Пујовски – Кога те нема најприсутен/а си тогаш, се...

Васил Пујовски е роден на 11 октомври 1946 во Д’мбени, Костурско, со потекло од Егејскиот дел на Македонија. Во време на Граѓанската војна е...

LICENTIA POETICA со Весна Мундишевска-Велјановска-Во кануа галии и бродови луѓе без визија крстарат по...

Уредник на рубрикатa: Филип Димкоски Весна Мундишевска-Велјановска е родена 1973 год. во Битола. Член е на Друштвото на писателите на Македонија, на Битолскиот книжевен круг...

Промоција и изложба на слики во КИЦ

Културно-Информативен Центар – Скопје, има особена чест и задоволство да ве покани  на Промоција на книгата „ЗДИВ“ , и изложба на слики од Христо Петрески,...

Licentia poetica -Даниела Андоновска-Трајковска…Има една вертикална линија, која никогаш не ја менува позицијата…

Проф. д-р Даниела Андоновска-Трајковска е родена на 3.02.1979 година во Битола, Р. Македонија. Работи како универзитетски професор на Педагошки факултет-Битола на Универзитетот „Св. Климент...

Зoшто ‘Улица’ на Славко Јаневски е повест, а не роман ?,прашање кое го отворија...

Тркалезна маса насловена „Зoшто 'Улица' на Славко Јаневски е повест, а не роман?" беше организирана на 21-ви Октомври од страна на Фондацијата за унапредување...

Културно информативен центар вечерва организира промоција на три литературни дела од 19 часот

Вечерва во Бифе Тафталиџе  ќе се одржи промоција на три литературни дела во организација на Културно-Информативен Центар – Скопје. Ќе бидат промовирани книгите „Брзозборливо“...

IN MEMORIAM LICENTIA POETICA со Петко Шипинкаровски-…..Ова е молитва, разговор со Бога, ...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски  Биографска белешка  Петко Шипинкаровски (1946), писател и поет, публицист, драмски автор, есеист и книжевен критичар, е роден во с. Будимирци,...

LIcentia poetica – Ирена Јурчева…..Ја отпеа песната на избелувањето…..

LIcentia poetica - Ирена Јурчева.....Ја отпеа песната на избелувањето..... Уредник и избор поезија -Филип Димкоски  Ирена Јурчева е родена во 1982 година во Белград. Живее и...

Промовирани делата од авторите Снежана Паноска, Александар Михајловиќ и Филип Петревски

Вчеравечер беа промовирани три литературни дела во организација на Културно-информативниот центар од Скопје. Делата: Збирка поезија за возрасни  „Алтани и други “ од Александар...

Куларт објавува конкурс- Избираме три литературни дела на кои ќе им организираме промоција

Порталот Куларт.мк, секојдневно се грижи за сите сегменти на културата, настани, афирмирање на сите творци во сферата на уметноста, литературата, филмот..потикнувајќи содржини кои Ве...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }