петок 21 февруари, 2020

Licentia poetica- Нов циклус од младите поетски пера

Од среда 17.април, и секоја следна среда ќе имате можност да се запознаете со нови поетски имиња од Македонија и Балканот и нивната поезија...

LICENTIA POETICA со Росица Зиновиева -…Плачот и смеењето немаат потреба од превод…

 Уредник на рубриката: Филип Димкоски Росица Зинониева е родена во 1956 година во Пловдив, Р. Бугарија Завршила бугарска филологија на Пловдивскиот универзитет. Авторка е на...

Licentia poetica-Наташа Бундало Микиќ-Во песната го сакам човекот, онаа потпора во осаменоста и...

Наташа Бундало Микиќ е родена во 1983 година во Нови Сад, Република Србија. Општа гимназиска насока завршила во гимназијата „Лазо Костиќ“, а дипломирала на...

LICENTIA POETICA со Надежда Радева-….Со бакнеж-оган во капката горчлива…

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Надежда Радева е родена во 1967 година во Русе, Република Бугарија, каде што и денес живее и работи. Пишува поезија,...

Промоција на книгата “Медиумите и идентитетот”,од  Биљана Рајчинова-Николова

На 16.12.2019г.во Изложбениот салон-Империјал 1,  почеток во 19:00 часот ќе биде промовирана книгата “Медиумите и идентитетот”,од  Биљана Рајчинова-Николова. Биљана Рајчинова-Николова е родена во Скопје. Дипломирала...

Licentia poetica со Леа Радловачки -…Младата ружа падна во последен сон, гушната од сувата...

Уредник на рубриката Филип Димкоски Леа Радловачки  е новинарка и поетеса од Нови Сад, Србија каде работи како координатор на „Дневниковото училиште по новинарство“ и како...

LICENTIA POETICA со Панде Манојлов-Зимска бајка…да се радуваме!

 Уредник на рубриката: Филип Димкоски Панде Манојлов, поет, прозаист, критичар и новинар, роден е на 2 мај 1948 година во селото Породин, Битолско. Гимназиското средно...

Licentia poetica-… Во водата се огледуваат облаците , во облаците надежта…

Проф. Здравко Кокановиќ- Коки роден е во 1959 година во Бјелина, Босна и Херцеговина. Од 1979 година живее во Марибор,  Словенија. Во 1983 дипломирал...

Поетесата Ана Бландијана е добитничка на наградата „Златен венец“ за 2019

Ана Бландијана е псевдоним зад кој се крие името на Отилија Валерија Коман, родена во Темишвар, Романија, во 1942 година. Таа ѝ припаѓа на...

Licentia poetica со Ирена Павлова Де Одорико-..Но, од Вевчани до Венеција насмевките...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Ирена Павлова Де Одорико е родена во Велес. Таа е истакната поетеса, прозаистка, книжевна критичарка, преведувачка и есеистка. Завршила Филолошки факултет...

Следете не

1,386FansLike
136FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести