петок 21 февруари, 2020

Промоција на книгата “Медиумите и идентитетот”,од  Биљана Рајчинова-Николова

На 16.12.2019г.во Изложбениот салон-Империјал 1,  почеток во 19:00 часот ќе биде промовирана книгата “Медиумите и идентитетот”,од  Биљана Рајчинова-Николова. Биљана Рајчинова-Николова е родена во Скопје. Дипломирала...

LICENTIA POETICA со Атанас Јанев-…Јас дишев со туѓи болки и умрев….

 Уредник на рубриката: Филип Димкоски Атанас Димитров Јанев е бугарски поет, писател, киносценарист и публицист. Роден е во 1993 година во Казанлак, Р. Бугарија. Во...

LICENTIA POETICA со Ивана Ѓукиќ – Сите тие песни, кај мене во една песна...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Ивана Ѓукиќ е родена на 21.6.1984 во Подгорица, Црна Гора. По завршување на гимназијата и  по завршувањето настудиите на Факултетот...

LICENTIA POETICA со Весна Мундишевска-Велјановска-Во кануа галии и бродови луѓе без визија крстарат по...

Уредник на рубрикатa: Филип Димкоски Весна Мундишевска-Велјановска е родена 1973 год. во Битола. Член е на Друштвото на писателите на Македонија, на Битолскиот книжевен круг...

LICENTIA POETICA со Жана Ковен -Додека  телата наши в жар се разгоруваат, сите песни...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски   Жана Ковен родена е во Сараево каде што го минала своето детство и дипломирала англиски јазик и книжевност. Потоа студирала...

LICENTIA POETICA со Немања Драгаш- ..Ни една пустина не е мала…

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Немања Драгаш (1992) е српски книжевник и дипломиран драмски и аудиовизуелен уметник. Тој е еден од најнаградуваните поети од малдата...

LICENTIA POETICA со Јовица Илиќ- Како змија осветница …Го бара пленот

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Јовица Илиќ (1975) е роден во Смедеревска Паланка (Србија). Тој е поет и кантавтор.  Дипломирал на институтот за филозофија при...

LICENTIA POETICA со Стефан Вишекруна – Не чекај ги вечно своите пет минути, зграпчи...

LICENTIA POETICA со Стефан Вишекруна од Република Српска  - Не чекај ги вечно своите пет минути, зграпчи ги за вратот со сета своја сила...

Licentia poetica со Мирјана Стојановска- Денес, сите букви молчат…денес, сите како да кријат..

 Уредник на рубриката: Филип Димкоски Мирјана Стојановска е родена во Битола, во 1971 година. Дипломира на Филолошкиот факултет во Скопје, а магистрира на Педагошкиот Факултет...

Licentia poetica со Оливера Доцевска – Песната сама се пишува, толку лесно читлива, а...

Уредник: Филип Димкоски Оливера Доцевска е родена во Куманово, на 5.3.1975 година. Дипломира на Универзитет „Св.Кирил и Методиј”, во Скопје, на Правен факултет. Работи во...

Следете не

1,396FansLike
136FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести