понеделник 30 март, 2020

LICENTIA POETICA со Ивана Ѓукиќ – Сите тие песни, кај мене во една песна...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Ивана Ѓукиќ е родена на 21.6.1984 во Подгорица, Црна Гора. По завршување на гимназијата и  по завршувањето настудиите на Факултетот...

LICENTIA POETICA со Олга Панкина- Кружат наоколу малите ластовици, кои режисерот во големина ги...

 Уредник на рубриката: Филип Димкоски Олга Панкина е позната македонистка и преведувачка, поетеса, популаризатор на македонската култура во Русија. Студирала на Филолошкиот факултет на Московскиот...

LICENTIA POETICA со АНДРИЈА РАДОВИЌ- За „премолчените зборови кои никогаш нема да ги речам….“

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Андрија Радовиќ е роден во 1998 година во Подгорица, Р. Црна Гора.  Студент е во трета година на Факултетот за...

Струга по 58. пат го слави поетскиот збор-Отворени Струшките вечери на поезијата

Во градот на безверемнските Браќа Миладиновци,  Струга, вчеравечер се отвори  58. издание на светски реномираната поетска манифестација „Струшки вечери на поезијата“, која оваа година...

Промоција на книгата “Медиумите и идентитетот”,од  Биљана Рајчинова-Николова

На 16.12.2019г.во Изложбениот салон-Империјал 1,  почеток во 19:00 часот ќе биде промовирана книгата “Медиумите и идентитетот”,од  Биљана Рајчинова-Николова. Биљана Рајчинова-Николова е родена во Скопје. Дипломирала...

Licentia poetica-Наташа Бундало Микиќ-Во песната го сакам човекот, онаа потпора во осаменоста и...

Наташа Бундало Микиќ е родена во 1983 година во Нови Сад, Република Србија. Општа гимназиска насока завршила во гимназијата „Лазо Костиќ“, а дипломирала на...

Licentia poetica- Нов циклус од младите поетски пера

Од среда 17.април, и секоја следна среда ќе имате можност да се запознаете со нови поетски имиња од Македонија и Балканот и нивната поезија...

Licentia poetica со Оливера Доцевска – Песната сама се пишува, толку лесно читлива, а...

Уредник: Филип Димкоски Оливера Доцевска е родена во Куманово, на 5.3.1975 година. Дипломира на Универзитет „Св.Кирил и Методиј”, во Скопје, на Правен факултет. Работи во...

LICENTIA POETICA со Росица Зиновиева -…Плачот и смеењето немаат потреба од превод…

 Уредник на рубриката: Филип Димкоски Росица Зинониева е родена во 1956 година во Пловдив, Р. Бугарија Завршила бугарска филологија на Пловдивскиот универзитет. Авторка е на...

Licentia poetica со Ерол Туфан – Средината сам ќе си ја средиш, нели ортак?

 Уредник на рубриката: Филип Димкоски Ерол Туфан е  роден 1959 во Гостивар, Македонија. Во 1992 година се иселил во Турција. Студирал право во Скопје на...

Следете не

1,581FansLike
140FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести