недела 25 јули, 2021

Ресенската библиотека ќе ги додели наградите од конкурсот ,,Волшебниот свет на книгата”

Во организација на домот на културата ,,Драги Тозија” вечерва во ресенскиот Сарај ќе бидат доделени наградите од литературниот конкурс ,,Волшебниот свет на книгата”. Конкурсот,...

Наградата „Лирата на Орфеј“ во рацете на македонскиот поет Михајло Свидерски

Македонскиот поет Михајло Свидерски е годинашниот добитник на наградата „Лирата на Орфеј“ на престижниот меѓународен поетски фестивал „Орфеј“ во Пловдив, Бугарија. Наградата се доделува...

Објавена едицијата „Романи создадени во татковината“ од Божин Павловски

Во издание на МАНУ и „Матица македонска“ излегоа од печат романите коишто академик Божин Павловски ги создаде во татковината. Романот „Миладин од Кина“, со кој...

„ТЕТОВСКИОТ ГОВОР“ од Дарко Гавровски со промоција во месец мај во Белград

По покана на Македонците кои живеат во Белград, ќе се одржи промоција на книгата „Тетовскиот говор-енциклопедиски речник и граматика на тетовскиот градски говор со...

Трибина „Блаже Конески денес”, по повод 100 години од неговото раѓање

КИЦ – Скопје, денеска организира трибина на тема „Блаже Конески денес” по повод 100 години од неговото раѓање со почеток во 12 часот. На трибината...

Распишан е конкурсот „Рациново признание“ за 2021

Општина Велес го распиша конкурс за наградата „Рациново признание“ за 2021 година. Се наградуваат прозни, литературни остварувања на автори од земјава објавени во периодот...

Издавачите повторно револтирани- Министерството за култура доцни со објавување на резултатите од Конкурсот

Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) реагира на повторното доцнење на објавувањето на резултатите од Годишниот конкурс за финансирање на проекти од национален интерес во...

Романот „БОКСЕРОТ ОД НОВО МААЛО“ од Владимир Плавевски е добитник на наградата „Стале...

Престижната награда „Стале Попов“ за најдобра прозна книга во 2020 година, ја доби романот „Боксерот од Ново маало“ од авторот Владимир Плавевски. Наградата е...

Фондација „Небрегово“- Објавени се два конкурса за текстови посветени на Блаже Конески

Во Националната програма „2021 – Година во чест на Блаже Конески“, која е дел и од календарот на важни меѓународни јубилеи на УНЕСКО а...

Licentia poetica – Марина Мијаковска -Само вистинските љубовници кога взаемно се слободни ...

Ви претставуваме поезија од необјавената книга на Марина Мијаковска насловена  „Соголен јазик“.   СОГОЛЕН ЈАЗИК Веќе нема да пишувам! Зборовите ги изгубија сите сетила! Гласовите ги проголтавме на гладно! Нека...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }