„Културна фабрика“ од Ана Мартиноска со промоција во МКЦ

Промоција на книгата „Културна фабрика (Огледи за родот, градот и популарната култура)“ на Ана Мартиноска ќе се одржи во вторник (9 април 2019) со...

Промоција и изложба на слики во КИЦ

Културно-Информативен Центар – Скопје, има особена чест и задоволство да ве покани  на Промоција на книгата „ЗДИВ“ , и изложба на слики од Христо Петрески,...

„Татковината е во нашите срца“ – сложни и децата и возрасните

Денеска во Салонот на Домот на културата „Кочо Рацин“ во Скопје, на задоволство од многумина беше промовирана книгата „Татковина во детските срца“ во редакција...

Поетесата Ана Бландијана е добитничка на наградата „Златен венец“ за 2019

Ана Бландијана е псевдоним зад кој се крие името на Отилија Валерија Коман, родена во Темишвар, Романија, во 1942 година. Таа ѝ припаѓа на...

Рецензија за љубовната поема “Естер Ихаз” од Оливера Доцевска

Рецензија од М-р Татјана Гогоска Ставена пред нов предизвик,  да бидам промотор и рецензент на промоција за дело кое ме извади од мојата сигурна зона...

Пред промоција на книгата -“Татковината во детските срца “

Пишува М-р Татјана Гогоска Порака од децата и за децата, водени од креативната мисла на Марија Таушанска-Атанасовска долгогодишен уредник на најстарото и единствено списание за...

„Естер Ихаз“ од Оливера Доцевска, со промоција во Салон 19,19

Утревечер во Салон 19,19 на Културно-Информативен Центар – Скопје, ќе биде промовирана книгата "Естер Ихаз“ од Оливера Доцевска. "Естер Ихаз“ е најновото дело од перото...

Српско издание на „Заедно да растеме“ од Филип Димкоски

  Банатскиот културен центар од Ново Милошево, Република Србија, на почетокот на месецов  на српски јазик ја објави поетската книга за деца „Заедно да растеме“...
literatura

Фолклорната детската игра „Ане кога беше малечка „ во Македонија

Повод за разговор со проф.др Драгица Божинова Литературата за деца  е основата за создавање на детската имагинација, за нивно збогатување во говорниот збор а ја...

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }