Излезе зборникот “Сплоти се Македонијо”

Со 54 песни од актуелни македонски поети и поетеси, кои минатата и оваа година учествуваа и зедоа награди на манифестацијата "Сплоти се Македонијо", објавен...

Објавена монографијата “Сто години струмичка ликовна уметност“

      Здружението за култура Транзен издаде монографија насловена како „Сто години струмичка ликовна уметност“. Книгата се издава по повод претстојното отворање на новата градска галерија...

“Секоја калдрма со своја приказна“ – литературно-музички хепенинг во рамки на Звуци на чаршијата

Во четврток (16.09)  на Плоштадот на Скендер Бег со почеток во 16 часот ќе се одржи литературно-музичкиот хепенинг „Секоја калдрма со своја приказна “. Настанот...

На Саемот на книгата промовиран романот „Равенка на стравот“ од Верица Мукоска

Во рамки на Саемот на книгата во Скопје денеска (12.09.2021) се одржа промоција на романот „Равенка на стравот“ од Верица Мукоска. Промотор на делото...

Објавен романот „Анатомија на бумбарот“ од Стефан Марковски

  Објавен е романот „Анатомија на бумбарот“ од Стефан Марковски.Промоцијата ќе се одржи во сабота (11.09.2021) во 17 часот на Саемот на книга. Романот „Анатомија...

„Скриени желби, немирни патувања“ на Владимир Јанковски е “Роман на годината“

Владимир Јанковски е писателот кој вечерва ќе биде награден со лауреатот „Роман на годината за 2021“ што го доделува Фондацијата за унапредување и промоција...

Вечерва во Вевчани почна 10. јубилеjно издание на Вевчанското културно лето „Вевкул 2021“

Јубилејното издание ќе биде отворено вечер, со изложба на фотографии и факсимили од животот и делото на македонскиот поет, раскажувач, есеист, книжевен научник и...

Во НУБ дигитална изложба по повод 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески

Националната и универзитетска библиотека (НУБ) „Св. Климент Охридски“ – Скопје, денеска во рамки на одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески ќе ја...

ЛИТЕРАТУРЕН, ЛИКОВЕН И ФОТО КОНКУРС НА СПИСАНИЕТО „ПОЛЖАВЧЕ“

ПОЛЖАВЧЕ ВЕ ИНФОРМИРА... Полжавчето бавно се движи и има една голема предност во тоа. Знаете ли која е таа предност? Кога бавно се движите, имате можност...

Расказот „Човекот што носеше среќа“ од Иво Митев преведен на српски

Угледното српско списание за книжевност „Екерман“ го објави, во превод на српски, расказот „Човекот што носеше среќа“ од македонскиот писател Иво Митев. Митев дипломирал на Институтот...

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }