Љубовната приказна во романот „Птиците умираат пеејќи“ од Колин Мекалоу објавен на македонски јазик

Во издание на „Бата прес“, на македонски јазик е објавен светскиот бестселер „Птиците умираат пеејќи“ од познатата австралиска писателка Колин Мекалоу. Тој според многумина...

Излезе од печат книгата „Дидактика за родители“ од Деан Илиев

„Дидактика на родители“ е трета по ред научно-стручна публикација од универзитетскиот професор Деан Илиев. Книгата е во издаваштво на „Европа 92“ Кочани, уредник на...

МКЦ: Почнува седмото издание на БУКСТАР – фестивал на европска литература

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со огромно задоволство го најавува седмото издание на Фестивалот на европската литература „БоокСтар“ / „Книжевни ѕвезди“, кој ќе се...

Промоција на книгата „Viola arsenica; белешки за поезија“ од Влада Урошевиќ

На 12 октомври со почеток во 21 часот во Младинскиот културен центар ќе се одржи промоција на книгата „Viola arsenica; белешки за поезијата“ од...

Горан Сурловски Боркин-“Калимеро поет”

Еден од најинтересните фејсбук пишувачи е Горан Сурловски Боркин. Тој е инвалидизирано лице кое се обраќа до одговорните личности, а најчесто преку социјално ангажирани...

„Дремка за двајца“- нова книга од Братислав Димитров

Скопје, 9 октомври 2021 Наскоро, се најавува промоција на новата книга од Братислав Димитров: „Дремка за двајца“ - избор од стари, но и многу...

НУ Библиотека Григор Прличев: Нови изданија од старите, добри лектири

Охрид, 7 октомври, 2021 година И оваа среда ви презентираме нови изданија од старите, добри лектири со кои растеа генерации деца а и денес...

ФИЛИП ГРУЈИЌ, ПИСАТЕЛ: Пишувам кога ќе сфатам што сакам да кажам!

Петти октомври 2021 во календарот на младиот писател Филип Грујиќ ќе стои како датум кога во МКЦ ја одржа промоција на „Потстанар“. Промотор...

Вечерва во МКЦ- промоција на романот „Потстанар“ од Филип Грујиќ

Скопје, 5 октомври 2021 Вечерва, со почеток од 19.30 часот во МКЦ ќе се одржи промоција на „Потстанар“ - роман од Филип Грујиќ. Промотор Сашо...

За првпат електронска апликација за Годишниот конкурс за поддршка на проекти од национален интерес...

Скопје, 4 октомври 2021 -Од денеска, 4 октомври, до 6 ноември е рокот за пријавување на Годишниот конкурс за поддршка на проекти од...

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }