четврток 22 август, 2019

За сонцето и културната историја на Македонија во новата книга на д-р Јован Јоновски

Неодамна од печат излезе книгата „Сонцето и лавот како симболи во хералдиката и вексилологијата на Македонија" од д-р Јован Јоновски Во воведниот дел од темата,...

Нова книга од Веле Смилевски-„Димитар Солев како полемичар“

„Димитар Солев како полемичар“ е насловот на новата книга на Веле Смилевски. Димитар Солев (1930 – 2003) е едно од значајните имиња во современата македонска...

Рациновото признание за 2019 го доби Венко Андоновски, за збирката „ Припитомување...

Писателот и драмски автор, Венко Андоновски , за збирката раскази „ Припитомување на кучката- раскази за лудилото“, го доби Рациновото признание, за проза, кое...

Во КИЦ, промоција на книгата „Да не бидам покусо„ од Ѕвездан Георгиевски

ВО Салон 19,19 на Културно-информативниот центар во Скопје ќе биде промовирана книгата „Да не бидам покусо“ од новинарот и публицист  Ѕвездан Георгиевски Книгата ќе ја...

Вечерва промоција на „Мемоари на задоцнетиот романтичар“ од Божин Павловски

Вечер од 19 часот,во книжевниот салон на „Матица македонска“  ќе биде промовиран новиот роман на академик Божин Павловски – „Мемоари на задоцнетиот романтичар“. На страниците...

 Промоција на преводот на македонски јазик на книгата „Во Лотарингија” на Емануел Рембер

Францускиот институт во Скопје во вторник, 28 мај 2019 година, од 19 часот во Public Room (Јавна соба) ќе ја организира промоцијата на преводот...

„Книга за Анте“ од Кристина Николовска ќе биде промовирана во Салон 19,19

Во Културно-Информативен Центар – Скопје, на 16.05 (четврток) ќе биде промовиранао делото  ”Книга за Анте” од Кристина Николовска. Книгата ќе ја промовираат, проф.др.Венко Андоновски и...

За една „Приказна за човекот што ги прекрши сите ветувања “ од Илија Каров

Пишува М-р Татјана Гогоска - новинар, автор и комуниколог  Поминаа безмалку три години, откога во рака држев книга која навистiна ми го задржуваше вниманието. Се...

„Последните денови на Ханс“ од Михајло Свидерски претставена пред читателите

„Се судрив со боговите што владеат со  светот и ме распарчија“ е симболичен поднаслов на новиот роман од авторот Михајло Свидерски „Последните денови на...

„Деби Му го разбуди бувчето “ од Жаклина Мучева-книга за едукација и забава на...

За книгата „Деби МУ го разбуди бувчето “ од Жаклина Мучева Рецензија-Татјана Гогоска  Деновиве од печат излезе новата книга од авторката Жаклина Мучева со наслов "Деби...

Следете не

1,297FansLike
115FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести