петок 21 февруари, 2020

Објавени добитниците на традиционалните книжевни награди на Друштвото на писателите на Македонија

Во текот на декември 2019 година беше распишан На конкурсот распишан од Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) во декември 2019-та година за најдобри...

„Маџун“ од Влада Урошевиќ е избран за годинешен национален претставник за меѓународната книжевна награда...

Жири комисијата за избор на национален претставник на „Балканика 2019“, во состав проф. д-р Елизабета Шелева, претседател, проф. д-р Ермис Лафазановски, член, и проф....

„Звуците на чаршијата“-Литературата, тардицијата и духот на чаршијата

Традиционалната манифестација „Звуците на чаршијата“ се одржува  во старото градско јадро на Старата скопска чаршија на 16, 17 и 18 септември (понеделник, вторник и...

За сонцето и културната историја на Македонија во новата книга на д-р Јован Јоновски

Неодамна од печат излезе книгата „Сонцето и лавот како симболи во хералдиката и вексилологијата на Македонија" од д-р Јован Јоновски Во воведниот дел од темата,...

Нова книга од Веле Смилевски-„Димитар Солев како полемичар“

„Димитар Солев како полемичар“ е насловот на новата книга на Веле Смилевски. Димитар Солев (1930 – 2003) е едно од значајните имиња во современата македонска...

Рациновото признание за 2019 го доби Венко Андоновски, за збирката „ Припитомување...

Писателот и драмски автор, Венко Андоновски , за збирката раскази „ Припитомување на кучката- раскази за лудилото“, го доби Рациновото признание, за проза, кое...

 Промоција на преводот на македонски јазик на книгата „Во Лотарингија” на Емануел Рембер

Францускиот институт во Скопје во вторник, 28 мај 2019 година, од 19 часот во Public Room (Јавна соба) ќе ја организира промоцијата на преводот...

За една „Приказна за човекот што ги прекрши сите ветувања “ од Илија Каров

Пишува М-р Татјана Гогоска - новинар, автор и комуниколог  Поминаа безмалку три години, откога во рака држев книга која навистiна ми го задржуваше вниманието. Се...

„Последните денови на Ханс“ од Михајло Свидерски претставена пред читателите

„Се судрив со боговите што владеат со  светот и ме распарчија“ е симболичен поднаслов на новиот роман од авторот Михајло Свидерски „Последните денови на...

„Деби Му го разбуди бувчето “ од Жаклина Мучева-книга за едукација и забава на...

За книгата „Деби МУ го разбуди бувчето “ од Жаклина Мучева Рецензија-Татјана Гогоска  Деновиве од печат излезе новата книга од авторката Жаклина Мучева со наслов "Деби...

Следете не

1,386FansLike
136FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести