недела 26 март, 2023

Утревечер: „Госпоѓиците од Авињон“

Балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон“ е инспирирана од истоимената слика на уметникот Пабло Пикасо, зборува за пет жени и нивниот живот, нивната потрага по...

На 20 и 21 јануари ќе се прикажува балетот “Пепелашка”

Најновата балетска продукција од Националната опера и балет, современиот балет во 3 слики „Пепелашка“ од Сергеј Прокофјев, современа бајка за сите возрасти на сцената...

„Кајмак“ во кино стана настан на сезоната

За само 10 денови од прикажување, филмот „Кајмак“ по сценарио и во режија на Милчо Манчевски, го видоа 13.000 гледачи низ цела Македонија. Кајмак“ наскоро...

“Локомотива”: Ми треба ново тело“ – “

Ми треба ново тело“ – приказ на градењето родов и перформативен идентитет, текст на Елизабет Колевска „Дијалогот кој недостасува“ Текст за премиера на „Ми треба...

Културна агенда на КИЦ Битола 21.- 25.Ноември

Понеделник 21.11 19. 00 ч. Офицерски дом – Свечена сала Рецитал Верица Дивитарова – пијано Валентин Наумов – виолина 19.00 ч. Кино Манаки Четврт Форум на креативните градови за...

Културна соработка меѓу КИЦ-Битола и КИЦ- Подгорица

На 18.11.2022 година во 12 часот во Свечената сала - Офицерски дом на ЈОУ Културен и информативен центар – Битола, ќе се одржи...

СПЕКТАКЛ: Успешно реализиран Меѓународниот танцов фестивал “Stage”- Анди Исмаили од Гостивар апсолутен победник!...

https://www.youtube.com/watch?v=KSuNNp9ky0g Викендов во Скопје, во организација на младата балерина и кореографка Тамара Ѓурчиновска мошне успешно беше реализиран Меѓународниот натпревар за танц “Stage” На 12. Ноември...

Четири перформанси на 47. МОТ во соработка со Локомотива

Во рамките на 47-то издание на МОТ, Локомотива -Центар за нови иницијативи во уметноста и културата ќе претстави четири перформанси како дел од заедничката...

Oнлајн конференција на 14 ноември-„Како можеме да се придвижиме? Еколошки перспективи во современиот...

Локомотива– Центар за нови иницијативи во уметноста и културата од 2020-та година е членка на Европската мрежа за танцови куќи - EDN. И како...

ОД МОЈ АГОЛ: Од 51 до 15, и назад!

"Танцувај како Русија да не те гледа" е метафорична шега која се однесува на тоа колку сме ние следени во сѐ и не ја...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }