понеделник 26 јули, 2021

Мајски оперски вечери – величественото дело на Пучини “Боеми“

Величенственото дело  Боеми на Џакомо Пучини под диригентската палка на Оливер Балабурски, во режија на Дејан Прошев е дел од годинешното 47. издание на...

Резиденции за млади автори за современ танц во организација на Искра Шукарова

  Во организација на Искра Шукарова - кореограф и професор на Факултетот за музичка уметност при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, во тек...

Стефанија Гаштарска е првата македонска балерина член на ансамблот на Бољшој театар

На сцената на “Бољшој“  театарот, 18-годишната Стефанија Гаштарска го имаше своето деби пред две години, кога настапи во улогата на принцезата Аурора во балетот...

Операта „Магбет“ на сцената на МОБ на 21.02.2020, со почеток во 20 часот.

„...Лажното лице мора да го скрие она што го знае лажното срце...“ – В. Шекспир, Магбет Драма, можеби една од најзначајните на Шекспир, што ги...

Операта „Лучија од Ламермур“ од Гаетано Доницети на Мајски оперски вечери

Во рамките на 47. Мајски оперски вечери, на 15 мај ќе се одржи психолошки фасцинантната опера „Лучија од Ламермур“ од Гаетано Доницети, со врвна...

47. Мајски оперски вечери – „РИГОЛЕТО“ едно од најголемите и најсилни оперски ремек дела

Како дел од 47. Мајски оперски вечери, е и бисерот на оперската уметност  - „РИГОЛЕТО“, едно од најголемите и најсилни оперски ремек-дела на таткото...

Балетската претстава за деца „Петар Пан“ во сабота на радост на најмладата публика во...

Во сабота 8 февруари 2020, со почеток во 12 часот, во Македонската  опера и балет ќе се одржи популарната балетска претстава за деца „Петар...

Охридско лето-Концерти и балетска претстава изминативе два дена, следува викенд со интересни програми

Ренимираниот фестивал Охридско лето секоја вечер нуди најразлични содржини и за љубителите на музиката, театарот, балетот и операта. Пред два вечери (17 јули) најавуваниот...

Во рамки на Скопско лето, балетската претстава „Ана Каренина“

Во рамки на овогодинешното 40-то Скопско лето,  балетската претстава во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски на...

„Кармина Бурана„ вечерва на сцената на МОБ

Вечерва на сцената на Македонската опера и балет ќе биде изведена „Кармина Бурана“ од  германскиот композитор Карл Орф. Оваа популарна опера е често поставувана на...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }