понеделник 26 јули, 2021

Миланската скала после големата загуба во време на корона од 23 милиони евра, веќе...

Миланската оперска куќа Ла Скала досега изгуби 23 милиони евра поради пандемијата на новиот вирус со откажани 150 активности а се очекува сезоната да...

Вечер на соло песни со бас-баритон Милан Силјанов

Инспиративна вечер на соло песни со извонредниот бас-баритон Милан Силјанов „Вечер на соло песни“ е насловот на рециталот на извонредниот вокален солист, бас-баритонот Милан Силјанов...

Вечерва започнува 60-тото издание на Охридско лето, најголемата културна манифестација во Македонија

Вечерва во Антички театар ќе започне јубилејното 60. издание на Охридско лето со вечер посветена на творечкиот опус на основоположникот на овој фестивал, оперската...

Почетокот на новата сезона на балетот при МОБ, со претставите „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“

Балетот  при Македонската опера и балет ќе ја отвори новата сезона 2019/2020 со премиера на претставите „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“. Двете балетски претстави се...

МОБ- На 15-ти февруари со балетската претстава „Самсон и Далила“

Во сабота, 15 февруари, 2020 година, со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Самсон и Далила“,...

Вечерва во МОБ балетската претстава “Рајмонда“

Вечерашната балетска изведба на “Рајмонда” е во кореографија на гостинот од Украина, Виктор Јаременко, додека во главните улоги ќе настапат првенците: Марија Кичевска Шокаровска...

47.Мајски оперски вечери- 12. мај балетска вечер со „Лебедово езеро“

Во рамките на 47. Мајски оперски вечери на 12 мај ќе биде изведен бисерот на балетската уметност  и еден од најубавите балети во класичната уметност...

Наградата со аплауз од публиката е највредна -Ана Дурловска во Грац

Во саботата на премиерата на операта „Лучија од Ламермур „ во Опера на Грац-Австрија ,одлична изведба на македонската оперска дива Ана Дурловска. Доказ за тоа...

„Танц фест“ – со јубилејно 15-то издание

На 4-ти април со почеток во 20 часот во МНТ започнува јубилејното издание на фестивалот „Танц фест“ со најновата премиера на „Скопје танцовиот театар“...

Балетската престава „Либертанго“ со изведба во МОБ

На 20 јуни (четврток) во Македонската  опера и балет со почеток во 20 часот, публиката ќе може да ужива во балетската претстава „Либертанго“ -...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }