петок 2 декември, 2022

Охридско лето- Балетската претстава „Либертанго“ на 18 јули во Долни Сарај

Балетската претстава „Либертанго“ А. Пјацола,  која е одлично прифатена од публиката, ќе биде дел од овогодинешното 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ на 18.7.2019,...

Вечерва изведба на балетската претстава „Шехерезада“

Мистична, елегантна и егзотична. Балетската претстава  работена по мотиви на приказните од „Илјада и една ноќ“ ќе ни ја раскажат балетските првенци Александра Мијалкова...

Вечерва на малата сцена во МОБ изведба на комичната опера „Рита“

Вечерва, 24 септември, 2019 г. со почеток во 20 часот, на малата сцена во Националната опера и балет ќе биде изведена комичната опера во...

„Танц фест“ – со јубилејно 15-то издание

На 4-ти април со почеток во 20 часот во МНТ започнува јубилејното издание на фестивалот „Танц фест“ со најновата премиера на „Скопје танцовиот театар“...

Вечерва со танчари од Кина ќе се затвори 15-тото издание на „Танц-фест“

Петнаесеттото јубилејно издание на фестивалот „Танц-фест“ ќе биде затворено, вечерва  на големата сцена на Македонскиот народен театарсо  претставата „Секвенци – Минато/Сегашност/Иднина“ на ЗЈЦМ од...

„Гала оперски концерт“ со ансамблот на МОБ на Охридско лето

Македонската опера и балет и оваа година ќе биде дел од програмата на 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ со „Гала оперски концерт“ на...

Годинешново издание на Мајските оперски вечери, ќе се одржи онлајн

Оваа година Македонската опера и балет ќе ги  одбележи Мајските оперски вечери на еден поинаков начин, со надеж што поскоро да се врати стандардната...

„Танц фест„ наместо во редовниот пролетен термин, оваа година ќе се одржи на есен

Шенаесеттиот „Танц фест“ е презакажан за есен и ќе се одржува во повеќе фази во септември, октомври и ноември 2020 година. Во меѓувреме, поради...

Оперски репертоар – „Риголето “од Џузепе Верди

На репертоарот на МОБ оваа пролет под диригентска палка на Бисера Чадловска, во режија на  Нина Најденова (Бугарија),со кореографија на Саша Евтимова, Киро Павлов...

Операта “Кавалерија Рустикана“ вечер во МОБ

Вечерва (15 октомври ), со почеток во 20.00ч Македонската опера и балет Ви ја најавува трагичната приказна за љубовниот триаголник, за традицијата која се...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }