среда 23 јуни, 2021

47. издание на Мајски оперски вечери, традиционално од 9-31 мај

47-те Мајски оперски вечери, годинава ќе бидат отворени на 9. мај, а ќе бидат затвроени на 31 мај. Двете свечаности ќе бидат обележани со...

„Кармина Бурана„ вечерва на сцената на МОБ

Вечерва на сцената на Македонската опера и балет ќе биде изведена „Кармина Бурана“ од  германскиот композитор Карл Орф. Оваа популарна опера е често поставувана на...

„Танц фест“ – со јубилејно 15-то издание

На 4-ти април со почеток во 20 часот во МНТ започнува јубилејното издание на фестивалот „Танц фест“ со најновата премиера на „Скопје танцовиот театар“...

Вечерва во МОБ балетската претстава “Рајмонда“

Вечерашната балетска изведба на “Рајмонда” е во кореографија на гостинот од Украина, Виктор Јаременко, додека во главните улоги ќе настапат првенците: Марија Кичевска Шокаровска...

Наградата со аплауз од публиката е највредна -Ана Дурловска во Грац

Во саботата на премиерата на операта „Лучија од Ламермур „ во Опера на Грац-Австрија ,одлична изведба на македонската оперска дива Ана Дурловска. Доказ за тоа...
golomeova

Интервју со Елена Голомеова – Сопран

Интервјуто го водеше Татјана Гогоска Емоциите, оригиналноста и искреноста најважни за оперскиот уметник Миговите стануваат саати, сатите го создаваат денот, деновите поминуваат во години, годините во...

Оперски репертоар – „Риголето “од Џузепе Верди

На репертоарот на МОБ оваа пролет под диригентска палка на Бисера Чадловска, во режија на  Нина Најденова (Бугарија),со кореографија на Саша Евтимова, Киро Павлов...
Ана Каренина во МОБ

За балетската претстава Ана Каренина

Балетот во два чина „Ана Каренина" со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски, од месец декември е на редовниот репертоар на МОБ...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }