петок 2 декември, 2022

Во рамки на Скопско лето, балетската претстава „Ана Каренина“

Во рамки на овогодинешното 40-то Скопско лето,  балетската претстава во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски на...

Балетската престава „Либертанго“ со изведба во МОБ

На 20 јуни (четврток) во Македонската  опера и балет со почеток во 20 часот, публиката ќе може да ужива во балетската претстава „Либертанго“ -...

Балетска претстава „Ла, ла, ла“, вечерва во МОБ

Балетската претстава „Ла, ла, ла“  вечерва (6.06-четврток) ќе се одигра  на малата сцена на МОБ со почеток во 21 часот. Во кореографија на Саша Ефтимова...

31.мај со „Аида“ ќе бидат затворени Мајските оперски вечери оваа година

47. Мајски оперски вечери ќе бидат затворени на 31 .мај со Величествената АИДА од  Џузепе Верди. Спојот на традицијата со визуелната иновација, футуристичката виртуелна сценографија ќе...

Вечерва на Мајските оперски вечери „Травијата“

Моќна, динамична, привлечна, исполнета со емоции и страст се само дел од епитетите за „Травијата“ на Џузепе Верди, која ќе биде изведена вечерва (...

Мајски оперски вечери – величественото дело на Пучини “Боеми“

Величенственото дело  Боеми на Џакомо Пучини под диригентската палка на Оливер Балабурски, во режија на Дејан Прошев е дел од годинешното 47. издание на...

47. Мајски оперски вечери – „РИГОЛЕТО“ едно од најголемите и најсилни оперски ремек дела

Како дел од 47. Мајски оперски вечери, е и бисерот на оперската уметност  - „РИГОЛЕТО“, едно од најголемите и најсилни оперски ремек-дела на таткото...

Операта „Лучија од Ламермур“ од Гаетано Доницети на Мајски оперски вечери

Во рамките на 47. Мајски оперски вечери, на 15 мај ќе се одржи психолошки фасцинантната опера „Лучија од Ламермур“ од Гаетано Доницети, со врвна...

47.Мајски оперски вечери- 12. мај балетска вечер со „Лебедово езеро“

Во рамките на 47. Мајски оперски вечери на 12 мај ќе биде изведен бисерот на балетската уметност  и еден од најубавите балети во класичната уметност...

Вечерва започнува 47. издание на Мајските оперски вечери

На вчерашната Прес конференција во МОБ  официјално беше најавен почетокот и содржините на оваа најголема оперска манифестација кај нас. „  Свеченото отворање ќе биде...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }