вторник 29 ноември, 2022

ЕКСКЛУЗИВНО: Се формира Независна културна сцена – Битола

Битола, 6 октомври 2021 Независна културна сцена- Битола е иницијатива на ентузијасти и професионалци од независната сцена во Битола (оние кои не се под...

Град Скопје расправа за стратегија на културата за периодот 2021 – 2030 година

22 септември 2021 На својата фб страница објавено е дека се одржува последна седница во овој состав на Советот на Град Скопје. Воедно се...

“Мастерклас со Лајовиц“ овој петок во Филхармонија

Скопје 2 ноември 2021 Оркестарот на Филхармонија в петок, во 20 часот ќе го одржи концертот насловен „Мастерклас со Лајовиц“ на кој како солист ќе...

Балетската претстава “Гранд хотел” доаѓа во Скопје

Најгледаната современа балетска претстава во Белград „ГРАНД ХОТЕЛ“ во продукција на „Мадленианум“ опера и театар,ќе се одржи на 21 ноемврун (недела) со почеток во 20 часот во Салонот на...

МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ТАНЦОТ – МАКЕДОНСКАТА ПОРАКА ЌЕ ЈА ИСПРАТИ ОЛГА ПАНГО 29.04.2022

На 29 април 2022  дигитално ќе биде одбележан Меѓународниот ден на танцот, во соработка со Олга Панго (балерина, кореограф, балетски едукатор, МОБ Скопје) авторка на...

Во понеделник, завршна манифестација на „2021 – Година во чест на Блаже Конески“

Во Филхармонијата в понеделник (20 декември) во 19 часот ќе се одржи завршната манифестација со која ќе биде заокружено чествувањето на „2021 – Година...

Втора изведба на перформансот „Јовано, Јованке“

Вечерва, со почеток од 21 часот во МКЦ (сала 25 Мај) ќе се одржи втората изведба на „Јовано, Јованке“ - авторски танцов перформанс...

ОД МОЈ АГОЛ: Од 51 до 15, и назад!

"Танцувај како Русија да не те гледа" е метафорична шега која се однесува на тоа колку сме ние следени во сѐ и не ја...

Вечерва во МОБ – Балетска претстава „Жизел“ од Адолф Адам

Балетот во два чина „Жизел“ вечер ќе биде изведен на сцената на Македонската  опера и балет. Со музиката на францускиот композитор Адолф Адам,  во кореографија...

„Операта, едноставно, може да ја промени реалноста“, вели примадоната Милка Ефтимова, во годинешнава македонска...

„Операта, како најкомплексна и најсложена уметничка форма се создава и се восприема само со љубов. Тогаш, состојбата на човековиот дух преминува во друга димензија,...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }