вторник 24 ноември, 2020

LICENTIA POETICA СО КИРО ГЕРАСИМОВ-…„Паднаа листовите, не роди ни полето, изгоре тревата под...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Киро Герасимов е новинар, поет, публицист и преведувач, роден е 1951 година во Кочани, Р. Македонија. Заврашил Филолошки факултет во...

2021-Година во чест на Великанот на македонската култура Блаже Конески

2021 година, Генералното собрание на Обединетите нации, ја прогласи за меѓународна година на мирот и довербата со цел да ги мобилизира напорите на меѓународната...

Од 5-9 октомври- Ехо фестивал на планински филм во своето 11. издание

11.тото издание на Ехо фестивалот за планинакси филм ќе се одржи од, 05 – 09 Октомври 2020, на две кино локации во Кино Милениум,...

„Џифони Македонија“ 2020- Вечерва завршува со најдоброто од Фестивалот, чие издание ќе остане запаметено

Шест дена богати со многу филмови, разговори, уметност и креативност оставија зад себе 300-те учесници на 8.Филмскиот фестивал на млади „Џифони Македонија“. Охрабрени млади...

„Џифони Македонија 2020“- Клаудио Губитози- На „Џифони“ не е важно од каде сте, туку...

Имав 17 години кога почнав да размислував што сакам да правам, на 18 почнав да ставам сѐ на едно место, а на 19 години...

По 23. пат вчеравечер во Куманово беше отворен фестивалот Денови на комедија

Со претставата „Меѓуигри 0-24“ на босанскиот актер Зијах Соколивиќ, синоќа беше отворен Меѓународниот фестивал „Денови на комедија“ во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во...

Основачот на фестивалот „Џифони експериенс“, Клаудио Губитози, денеска во 17 часот ќе ја раскаже...

На третиот фестивалски ден на годинешново издание на „Џифони Македонија“ ,младите вљубеници во филмот имаа можност да сведочат на искуството на Сергеј Сарчевски, студент...

Томислав Османли со Беседа за делото на безвременскиот Коста Солев -Рацин, при добивањето на...

Место: Велес, Врачување на наградата Рациново признание 2020 на авторот Томислав Османли за неговото дело “Парадоксикон“. ЗА РАЦИНОВСКАТА ЛИТЕРАТУРА Томислав Османли Се чувствувам почестен од доделувањето на...

Послание во чест на писателот Петко Шипинкаровски во Струга

На 3. октомври од 12 часот во Домот на културата “Браќа Миладиновци “ во Струга во организација на Културниот центар “Бран“ од Струга и...

Збирката поезија „МОСТОВИ НА ПРИЈАТЕЛСТВО“ излезе од печат по повод одбележувањ ена “Денот на...

По повод одбележувањето на „28 Септември – Меѓународен ден на Бошњаците“, четврти пат по ред во издание на „Диван“ од печат излезе збирката поезија...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести