петок 21 февруари, 2020

Филм на неделата – Green Book (2018)

"Green book" - „Зелената книга“ е филм со производство 2018, комедија и драма. Првата проекција се одржа во ноември во САД. Приказна за  работничкото дуо,...

Интервју со Зорица Нушева, актерка – Ни требаат повеќе хероини како Петрунија!

Интервју  на Валентина Ѓоргиевска - Парго  со Зорица Нушева, за www.куларт.мк. Филмот е уште едно силно тематско откровение. Детектор на вистина. Насока по која се...

Филм на неделата „ Водата “- Блиску а сепак далеку

Кога го употребуваме зборот Вода, пред нас како слика ни се појавуваат непресушните извори, надојдените реки, езерската шир или непрегледното морска површина. Некогаш, тоа...
video

„Езеро од јаболка“- Филм кој треба да се гледа

Интересен наслов, „Езеро од јаболка“ , снимен на прекрасното Преспанско езеро. Насетувате дека е спој од двете убавини на Преспанскиот крај, Езерото кое се протега...
video

Куларт филм на неделата- Кралот лав (The Lion King)

Најновата продукција на Дизни и режисерот Џон Фавро - "Кралот Лав", ќе не однесе на едно патување во Африканската савана каде се раѓа идниот...

Влатко Стефановски и Кит Ричардс за отворањето на петтото издание на Филмскиот фестивал Скопје...

Во периодот 2 – 7 септември, на локации како Музеј на Град Скопје и Кинотека на  Македонија ќе се организира 5-то издание на Филмскиот...

Акција 2019 – Донирај книга за патувачката библиотека на МакеДокс

Од 25 почна да  се одвива акцијата „Донирај книга за патувачката библиотека на МакеДокс“. Книгите ќе може да се донираат во кафе „Котур“ секој...

Театар Комедија со продукција на документарец за актерката Анче Џамбазова

Деновиве во Скопје, Театарот комедија ги завршува реализацијата на документарниот филм, посветен на големата македонска актерка Анче Џамбазова. Под режисерката палка на Миле Грозданоски...
video

Филм на неделата – Култниот „Gladiator“ (2000)

Култнот филм „Гладијатор“ (2000)  е во врвот на најдобрите улоги на Расел Кроу но и еден од најдобрите снимени филмови воопшто. Приказната за поранешнио Римски...

„Медена земја„-Атиџе, лик од преданијата, приказните и бајките каде доброто секогаш го победува злото

За маестралноста и тагата во земјата која мириса на љубов, за филмот „Медена земја“ напишав во септември, кога ја гледав оваа приказна преточена во...

Следете не

1,396FansLike
136FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести