среда 23 јуни, 2021

Куларт филм на неделата- ДВОЕН ЖИВОТ ( Doubles Vies)

  https://youtu.be/osqw349H9zE Француската романтична комедија Комедија - Doubles Vies, ја раскажува приказната за успешниот париски издавач Аан, кој се труди да се прилагоди во дигиталната револуција...

Вчеравечер почна „10 лета Македокс“-Филмската уметност може да го промени светот на подобро

Првата вечер на фестивалот „МакеДокс“ беше посветена на ентузијастичката екипа која веќе десет години го свива своето гнездо во Куршумли-ан, неуморно ги толкува слоевите...

Чистата љубов на Атиџе преку медот на нејзините пчели ги допреа срцата на славните

Холивудската актерка Џејми Ли Кертис на својот инстаграм-профил на кој ја следат преку два милиони луѓе од цел свет, напиша дека добила подарок од...

„Кафе и кромид” дружба во „Котур” со проекција на документарнот филм „Бубачки”

Петтата „Кафе и кромид" дружба во „Котур" во организација на „Македонкс“, ќе биде со проекција на документарнот филм „Бубачки", снимен по сценарио и режија...

Вечерва во Градскиот парк почнува “Синедејс 2020“ со проекција на македонскиот филм “Стела“

Македонскиот филм „Стела“ во режија на Стојан Вујичиќ,вечерва  ќе го отвори Синедејс 2020, со почеток во 20:30 во Градскиот Парк. Премиери на македонски филмови ќе...

Фестивалот Македокс 2020 продолжува со онлајн проекции на филмови до 20-ти септември

Со доделувањето на наградите на 26 август завршија проекциите на документарни филмови во Парк МКЦ и во летното кино на Кинотеката, но 11. Македокс...

На „Џифони Македонија“ овации за филмот „Светлина“ што го снимија средношколци

Инфо од Џифони Макеоднија : Огромна поддршка добија средношколците-автори на филмот „Светлина“ во режија на Мартин Чичовски. Вчера по премиерата на филмот во рамките...
video

Постпандемиско раздвижување – И кино „Милениум“ почнува повторно со работа

Од денес Градското кино „Милениум“ во Скопје ќе почне повторно со работа. На репертоарот се наоѓаат новиот дел од филмската сага „Брзи и бесни“, „Денови...
video

30 години од мега популарнот романтичен филм Убава жена (Pretty Women)

Убава жена е Американска романтична комедија од 1990. година , во режија на  Garry Marshall, и сценарио на J. F. Lawton. Ѕвездите на филмот...

Награди во рацете на заслужните, најголема посетеност на македонскиот филм „Медена зeмја“ ,врвни светски...

„Златната камера 300“ на јубилејното 40. издание на Фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“ му припадна на бразилскиот филм „Невидливиот живот на Евридика Гузмао“...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }