петок 7 октомври, 2022

На „Џифони Македонија“ овации за филмот „Светлина“ што го снимија средношколци

Инфо од Џифони Макеоднија : Огромна поддршка добија средношколците-автори на филмот „Светлина“ во режија на Мартин Чичовски. Вчера по премиерата на филмот во рамките...

“Маре” во Кинотека

Скопје 25 октомври 2021 Швајцарско-хрватската драма „Маре" вечерва и утревечер од 18 часот ќе биде прикажана во Кинотека на Северна Македонија.Во главната улога е хрватската...

Комедијата „Кралството Шведска“ во кино Милениум

Продолжението на култната шведска комедиа од 90-те Yrrol – филмот „Кралството Шведска“ во режија на Питер Дале од денеска е на репертоарот на киното...

Месец февруари со разновидна филмска програма во Кинотека на Македонија

Кинотека на Македонија  во текот на месец февруари ја продолжува својата програма со разновидна атрактивна филмска понуда. Од Кинотека најавуваат дека публиката ќе има можност...

На 23 ноември во Кинотека, италијански документарен филм “Фред” и бесплатен концерт

На 23 ноември (вторник), со почеток во 20 часот, во Кинотеката ќе биде прикажан италијанскиот документарен филм Фред (Fred / 2021, 60 мин., колор, ДЦП).Настанот е организиран од Амбасадата...

„Џифони филмски денови“ од 9 април до крајот на учебната година во Кинотека

Во пресрет на новото издание на Филмскиот фестивал за деца и млади „Џифони Македонија“, во периодот од 9 април па сѐ до 11 јуни,...

12. издание на Анимакс- „Каде бајките оживуваат“

Скопје, 23.12.2021 – Под мотото „Каде бајките оживуваат“ ќе се одржи дванаесеттото издание на меѓународниот филмски фестивал за анимирани филмови Анимакс Скопје Фест. На...

До утре е повикот за учество на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија 2021“

Скопје, 3 октомври: Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ повторно во живо. По минатогодишното онлајн- издание, деветтото издание на Џифони Македонија ќе се одржи...

Кино Милениум 8 и 9 јануари 2022

Викенд распоред (8-9.1.) 13:00 | ПЕЈТЕ СО НАС режија: Гарт Џенингс 15:00 | ИСТЕРУВАЧИ НА ДУХОВИ: Наследство режија: Џејсон Рајтмен 17:00 | ЧОВЕК-ПАЈАК: НЕМА ПАТ ДО ДОМА...

Со доделување на наградите вчеравечер заврши 10. издание на Фестивалот МАКЕДОКС

На 10. „Македокс“ се доделени награди во пет категории, и тоа: „Кромид“ за најдобар филм во Главната програма, „Млад кромид“ за најдобар филм од...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }