недела 20 октомври, 2019

Нордискиот трилер “Враќањето на Хана“ во кино Милениум

Психолошкиот трилер „Враќањето на Хана“ на германската режисерка Естер Бијалас од утре (17 октомври) се прикажува на репертоарот на киното „Милениум“ со почеток во...

На „Џифони Македонија“ овации за филмот „Светлина“ што го снимија средношколци

Инфо од Џифони Макеоднија : Огромна поддршка добија средношколците-автори на филмот „Светлина“ во режија на Мартин Чичовски. Вчера по премиерата на филмот во рамките...

Giffoni Македонија по седми пат ги отвори вратите на филмската уметност за младите во...

Во саботата вечерта започна 7.издание на Филмскиот фестивал за  млади „Џифони Македонија“ во киното “Милениум“ со проекција на филмот „Несовршена доба“.  Фестивалот  им посака...

Во трката за награди на „Киненова“ 2019 се седум филмови, а наградите ќе бидат...

Со доделување награди, вечерва ќе заврши официјалниот дел од програмата на фестивалот посветен на дебитантски филм „Киненова“. На годинешното издание  се натпреваруваат седум филмови,...

Светска премиера на македонскиот филм „Врба“ од Манчевски на Римскиот филмски фестивал

Новиот филм на  македонскиот режисер Милчо Манчевски, „Врба“, ќе има светска премиера на 19 октомври на 14. Филмски фестивал во Рим (17-27 октомври).   Рим е...

„Киненова 2019“ – Признание за посебен придонес на актерката Тања Бошковиќ

Годинешното признание за посебен придонес во светската филмска уметност, кое го доделува филмскиот фестивал „Киненова“ оди кај една од најголемите дами на српското глумиште,...

Македонскиот филм „Медена земја „, со нови победи овој пат во Русија

Документарецот „Медена земја“ (Honeyland) го продолжува својот успешен поход на светските филмски фестивали. Деновиве триумфира на два фестивала во Русија. Ги освои наградите за...

Прес за филмот „Од рајот „ на режисерот Срѓан Драгојевиќ -Три приказни испреплетени во...

На денешната прес-конференција посветена на успешно завршениот прв дел од снимањето на филмот „Од рајот“ на култниот режисер Срѓан Драгојевиќ, во копродукција со „Сектор...

Џифони Македонија 2019 – Од 12-17 октомври за сите млади љубители на филмoт

Младинскиот културен центар во Скопје и оваа година ќе биде центар на настаните поврзани со Giffoni Macedonia Youth Film Festival , Џифони Македонија Меѓународен...

Филмот “Господ постои името и е Петрунија“ по седум месеци освои 21 награда на...

Mакеднскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија” овој викенд на три фестивали низ светот освои седум награди. По само седум месеци фестивалска турнеја...

Следете не

1,339FansLike
120FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести