четврток 22 август, 2019

Нова книга од Стефан Марковски – “Потенцијалите на жанрот крими-драма преку сценариото за...

Делото е магистерски труд на авторот одбранет на Катедрата за филмско и ТВ сценарио при Факултетот за драмски уметности - Скопје и се состои...

Влатко Стефановски и Кит Ричардс за отворањето на петтото издание на Филмскиот фестивал Скопје...

Во периодот 2 – 7 септември, на локации како Музеј на Град Скопје и Кинотека на  Македонија ќе се организира 5-то издание на Филмскиот...

Театар Комедија со продукција на документарец за актерката Анче Џамбазова

Деновиве во Скопје, Театарот комедија ги завршува реализацијата на документарниот филм, посветен на големата македонска актерка Анче Џамбазова. Под режисерката палка на Миле Грозданоски...

„Сирена во Париз“ – филм кој ќе се снима во Битола и Скопје

Продукцијата “Сестри и брат Митевски”, во Битола ќе го снима филмот „Сирена во Париз“ а првата клапа е закажана за 30-ти август. После првата...

„Десет лета Македонкс“ -мотото на годинешното издание на креативен документарен филм

Седумдесет документарни филмови на автори од цел свет ќе се прикажат на јубилејниот 10. Фестивал на креативен документарен филм МакеДокс. Фестивалот  ќе се одржува...

Се снима – „Најтешкото нешто“ првиот македонски филм на турски јазик

Деновиве на локации во Битола и Скопје се одвива снимањето на првиот македонски филм снимен на турски јазик со работен наслов „НАЈТЕШКОТО НЕШТО“, во...

Македонскиот филм “Господ постои името и е Петрунија“ гордо чекори на светските фестивалски сцени

На штотуку завршениот Филмски фестивал во Херцег Нови во Црна Гора, “Господ постои името му е Петрунија” ја доби главната наградата „Златна мимоза“ за најдобар...
video

Филмот „Исцелител“ со две награди на фестивалот „Green Montenegro International Film Fest“ во Црна...

На филмот на Ѓорче Ставревски, „Исцелител“, на фестивалот „Green Montenegro International Film Fest“ во Црна Гора, посветен на заштитата на природата, вчеравечер му беа...

Филмот “Le Milieu De L’ Horizon” на Филмскиот фестивал во Сан Себастиан

 Филмот "Le Milieu De L' Horizon" ("Позади хорозонтот") во режија на Delphine Lehericey кој во голем дел се снимаше во Македонија е селектиран во...

Наградата „Астер“ на Филмскиот фестивал во Струмица за актерот Данчо Чевревски

Четиринаесеттото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ ќе почне вечерва во Амфитеатарот во Струмица. На отворањето ќе му биде доделена наградата „Астер“ за исклучителни...

Следете не

1,297FansLike
115FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести