петок 2 декември, 2022

„Езеро од јаболка“- Филм кој треба да се гледа

Интересен наслов, „Езеро од јаболка“ , снимен на прекрасното Преспанско езеро. Насетувате дека е спој од двете убавини на Преспанскиот крај, Езерото кое се протега...

“Филмовите што ги сакавме“ на изложба во Кинотека на Македонија

"Златниот лав" на Милчо Манчевски, „Златните арени“ на Столе Попов и „Сребрената“ на Бранко Гапо,  фотографии и постери од 130 филмови од поранешна Југославија,...

Од светот на филмот – “Соба за бегство“ и „Таму и онаму“

Од светот на филмот ја препорачуваме вечерашнава филмска програма на Кинотека на Македонија. „Соба за бегство“ (Escape Room), Американско/Канадска продукција, со почеток во 18 часот. Соба...

Среда во Кинотека-Сценаристичка лабараторија

Нов проект на Кинотеката , насловен како Сценаристичка лабараторија во која секоја среда од 19 часот ќе се прави  анализа на драмската структура на 12...

Македонскиот филм „Медена земја“ го освои светот

Документарецот „Медена земја“ на Љубомир Стефанов и Тамара Котевска, кој триумфираше на најголемиот американски фестивал на независен филм Санденс, во Македонија  на 12 и...

Ретро филмска уметност- Станлио и Олио

„Станлио и Олио „ или познати и како  „Дебелиот и слабиот“, се филмови од сферата на комедијата. Во ова време подзаборавени, но еве се...
kulturni institucii

Месец март- месец на европски филм во Кинотека на Македонија

После месеците на руски, австралиски и ирански филм, месец март Кинотеката го посвети на Европскиот филм . Во првите 20- тина дена беа прикажани...

Израелскиот филм „Синоними„ со Златна мечка во Берлин

Филмот “Синоними“ од израелскиот режисер Надав Лапид ја освои „Златната мечка“ за најдобар филм на 69-от Берлински филмски фестивал – Берлинале. Филмот на Лапид...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }