Вчеравечер почна „10 лета Македокс“-Филмската уметност може да го промени светот на подобро

Првата вечер на фестивалот „МакеДокс“ беше посветена на ентузијастичката екипа која веќе десет години го свива своето гнездо во Куршумли-ан, неуморно ги толкува слоевите...
video

Интересни настани како најава за почетокот на „10 лета Македокс“

На два дена пред почетокот на 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ организаторот најавува две интересни и значајни програмски содржини. Мастер-клас со...

Куларт филм на неделата- La vita è bella/ Life Is Beautiful (1997)

https://youtu.be/pAYEQP8gx3w "La vita è bella" е безвременскиот филм на Роберто Бенини кој е ставен и во Италијанското национално богатство. Филмот произведен пред точно 31 година ...

Во Битола – Прв Форум на креативните градови за филм од мрежата на УНЕСКО

На 4 и 5 јули во Општина Битола и во Центарот за култура-Битола, ќе се одржи Прв Форум на креативните градови за филм од...
video

„Езеро од јаболка“- Филм кој треба да се гледа

Интересен наслов, „Езеро од јаболка“ , снимен на прекрасното Преспанско езеро. Насетувате дека е спој од двете убавини на Преспанскиот крај, Езерото кое се протега...

“Филмовите што ги сакавме“ на изложба во Кинотека на Македонија

"Златниот лав" на Милчо Манчевски, „Златните арени“ на Столе Попов и „Сребрената“ на Бранко Гапо,  фотографии и постери од 130 филмови од поранешна Југославија,...

Турција почесен гостин на 41-от Московски меѓународен филмски фестивал

Филмски вести од светот Во рамките на Турско-руската година на меѓусебната култура и туризам, Турција ќе биде земја почесен гостин на 41-от Московски меѓународен...

Од светот на филмот – “Соба за бегство“ и „Таму и онаму“

Од светот на филмот ја препорачуваме вечерашнава филмска програма на Кинотека на Македонија. „Соба за бегство“ (Escape Room), Американско/Канадска продукција, со почеток во 18 часот. Соба...

Среда во Кинотека-Сценаристичка лабараторија

Нов проект на Кинотеката , насловен како Сценаристичка лабараторија во која секоја среда од 19 часот ќе се прави  анализа на драмската структура на 12...
video

Македонскиот филм „Медена земја“ го освои светот

Документарецот „Медена земја“ на Љубомир Стефанов и Тамара Котевска, кој триумфираше на најголемиот американски фестивал на независен филм Санденс, во Македонија  на 12 и...

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }