петок 2 декември, 2022

КИНОТЕКА: Ден на европските киносали ќе биде одбележан на 14 ноември во преку 600 киносали

Шестиот по ред Ден на европските киносали кои го негуваат репертоарот со арт (уметнички) филмови ќе биде одбележан на 14 ноември во преку 600 киносали (arthouse...

 „50 години македонски анимиран филм“ во МКЦ од 10 до 22 ноември 2021

Скопје, 10 ноември 2021 Вечерва, со почеток од 20 часот во МКЦ почнува одбележување на јубилејот „50 години македонски анимиран филм“. Одбележувањето на јубилејот ќе опфати...

Кинотека со посебна чест кон режисерот  Антонио Митрикески

Долги, исцрпни, искрени и посветени говори на говорниците, и кратко заблагодарување на режисерот Антонио Митрикески, во преполната сала во Кинотека на Република Северна Македонија,...

Репертоар на кино Милениум (14-20.10.2021)

• Распоред за четврток-петок (14-15.10) 17:00 | ВЕНОМ 2 режија: Енди Серкис 19:30 | НЕ Е ВРЕМЕ ЗА УМИРАЊЕ режија: Кери Фукунага 22:30 | ПОСЛЕДНИОТ ДВОБОЈ режија:...

„Џифони Македонија“: Да го чуеме гласот на младите и да го направиме овој свет...

Скопје, 12 октомври 2021 Вечерва во 19.30 часот во Кинотеката ќе се одржи завршната вечер каде ќе биде прикажано сработеното, а ќе бидат прогласени најдобрите...

Почна “Џифони Македонија 2021”

Со италијанскиот филм „Гласбој“ во режија на Самуеле Роси, вечерва во 18 часот во киното „Фросина“ започнa 9. Филмски фестивал за деца и младинци...

“Хомо“ ќе се прикажува во Америка

Скопје, 07.10.2021 година “Скопје Филм Студио”, продукциската куќа на долгометражниот филм „ХOMO“ во режија на Игор Иванов Изи, склучи договор со Јавната Медиумска Групација од...

ЕКСКЛУЗИВНО: Се формира Независна културна сцена – Битола

Битола, 6 октомври 2021 Независна културна сцена- Битола е иницијатива на ентузијасти и професионалци од независната сцена во Битола (оние кои не се под...

„Врба“ го отвора балканскиот фестивал во Рим

„Никогаш не е многу од мостови на Балканот“, вели Милчо Манчевски во интервју за „Кориере дела сера“ во Рим *** „Никогаш не е многу од мостови...

До утре е повикот за учество на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија 2021“

Скопје, 3 октомври: Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ повторно во живо. По минатогодишното онлајн- издание, деветтото издание на Џифони Македонија ќе се одржи...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }