вторник 29 ноември, 2022

Светска премиера на македонскиот филм „Врба“ од Манчевски на Римскиот филмски фестивал

Новиот филм на  македонскиот режисер Милчо Манчевски, „Врба“, ќе има светска премиера на 19 октомври на 14. Филмски фестивал во Рим (17-27 октомври).   Рим е...

Делови од мозаикот наречен 40. издание на Фестивалот “Браќа Манаки“ во Битола

Јубилејното издание на „Браќа Манаки“ беше отворено со доделување на Златна камера 300 на Едвард Лакман и „ Голема ѕвезда на македонскиот филм“ на...

За маестралноста и тагата во земјата која мириса на љубов, за филмот „Медена земја“

Осврт на М-р Татјана Гогоска Од месец февруари оваа тековна 2019-та година, после маестралниот успех на македонскиот филм „Медена земја“ во Њујорк на престижниот светски...

Македонскиот филм „Медена земја „, со нови победи овој пат во Русија

Документарецот „Медена земја“ (Honeyland) го продолжува својот успешен поход на светските филмски фестивали. Деновиве триумфира на два фестивала во Русија. Ги освои наградите за...

Номинација за најдобар документарец на „Европските филмски награди“ за македонскиот филм „Медена земја“

Документарецот „Медена земја“ (Honeyland) во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска е номиниран за најдобар документарец на „Европските филмски награди“, кои ги доделува...

Во трката за награди на „Киненова“ 2019 се седум филмови, а наградите ќе бидат...

Со доделување награди, вечерва ќе заврши официјалниот дел од програмата на фестивалот посветен на дебитантски филм „Киненова“. На годинешното издание  се натпреваруваат седум филмови,...

Куларт филм на неделата- La vita è bella/ Life Is Beautiful (1997)

https://youtu.be/pAYEQP8gx3w "La vita è bella" е безвременскиот филм на Роберто Бенини кој е ставен и во Италијанското национално богатство. Филмот произведен пред точно 31 година ...

Интервју со Дарко Башески и Деа Крстевска Тамборини- Со “Џифони Македонија“ младите ги поминуваат...

Објавувањето на интервјуто со двајцата “виновници“ за реализација и опстојување на Меѓународниот филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“ се совпадна со почетокот на Фестивалот....

Giffoni Македонија по седми пат ги отвори вратите на филмската уметност за младите во...

Во саботата вечерта започна 7.издание на Филмскиот фестивал за  млади „Џифони Македонија“ во киното “Милениум“ со проекција на филмот „Несовршена доба“.  Фестивалот  им посака...

Интересни настани како најава за почетокот на „10 лета Македокс“

На два дена пред почетокот на 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ организаторот најавува две интересни и значајни програмски содржини. Мастер-клас со...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }