петок 2 декември, 2022

Огромен интерес кај српските медиуми за Манчевски

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски имаше кинопремиера во Србија, првин во култниот Културен центар на Белград, потоа во Нови Сад, а понатаму се прикажува...

Мастерклас на Хелена Тшештикова на “МакеДокс”

Третиот ден на 13. „МакеДокс“ почна со мастерклас на почесната гостинка Хелена Тшештикова, една од најпознатите документаристки од Чешка. Мастеркласот на кој Тшештикова зборуваше...

“Кајмак” ја најавува својата премиера

Најновиот игран филм „Кајмак“ на Милчо Манчевски ќе има светска премиера во селекцијата за награди на светски филмски фестивал од А-категорија, објавуваат. По тој повод...

Зајакнувањето на улогата на жената во аудиовизуелните медиуми во фокус на четвртиот Форум на...

Битола 21 ноември–Четврт Форум на креативните градови за филм од мрежата на УНЕСКО (21-23 ноември) се одржува во Културно- информативен центар Битола. Темата на...

“МакеДокс” сними две видеохроники

Екипата на „МакеДокс“ сними и објави две видеохроники од втората етапа на Патувачкото кино, која се одвиваше во регионот на Преспа. Патувачкото кино е...

Вечерва завршува “Џифони Македонија”

Со прикажување на творбите создадени на креативните работилници организирани во изминатите шест дена, вечерва, 10 октомври, во 19 часот во киното „Милениум“ ќе биде...

Доделени наградите на “Џифони”

11 октомври 2022:  „Летото кога научив да летам“, српско-хрватско- бугарска копродукција во режија на Радивоје Андриќ, полскиот„Враќање во тие денови“ од Конрад Аксинович и италијанско/...

Почнува Европскиот филмски предизвик кој победникот го носи на Филмскиот фестивал во Берлин

Центар за социјални иновации БЛИНК 42-1 информира за Европскиот филмски предизвик кој е отворен до 29 јануари 2023 година и победникот ќе го однесе...

Октомвриски филмски салон

Сигурно сте чуле, а веројатно и сте биле, во некој вински салон, салон на книги, ликовен салон, салон за разубавување, салон за слабеење… А...

Филмот “Мими” низ Македонија

акедонскиот долгометражен игран филм “МИМИ“ во продукција на “Скопје Филм Студио“ од 13. Октомври на репертоарот на “Синеплекс“, „Милениум“ и кината водругите градови   Македонскиот долгометражен...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }