вторник 29 ноември, 2022

Премиера на краткиот филм „ПС Бусан“, снимен во Јужна Кореја

Краткиот филм „ПС Бусан“ (PC Busan) во режија на Саша Станишиќ, ќе има македонска премиера во среда (5 октомври) во мултимедијалниот простор „Кафе и...

“МакеДокс” сними две видеохроники

Екипата на „МакеДокс“ сними и објави две видеохроники од втората етапа на Патувачкото кино, која се одвиваше во регионот на Преспа. Патувачкото кино е...

Почна снимањето на филмот Nosila je rubac črleni“- („Таа носеше црно марамче“)

Денеска во Хрватска почна снимањето на филмот „Nosila je rubac črleni“, („Таа носеше црно марамче“)  хрватско-македонска копродукција во режија на Горан Дукиќ. Ова е прв...

На Светскиот ден на аудиовизуелното наследство- промоција на книга на д-р Атанас Чупоски

На 27 октомври (четврток), во 12 ч. Кинотеката на Р. С. Македонија ќе го одбележи Светскиот ден на аудиовизуелното наследство со промоција на книгата „Иницијација и...

Вендерс и Бењини – инспирација за проектот „Реобмислување на европски режисери: филм, музика и...

Интердисциплинарниот проектkoj подразбира фузија на поезија, филм и музика ќе се реализира в понеделник во 20 часот во Europe House Skopje, а публиката ќе...

Бесплатни кино проекции на филмот „I am Greta“

Приказната за тинејџерската климатски активист Грета Тунберг е раскажана преку привлечна, досега невидена снимка во овој документарец од шведскиот режисер Нејтан Гросман. Започнувајќи со...

Вчеравечер почна „10 лета Македокс“-Филмската уметност може да го промени светот на подобро

Првата вечер на фестивалот „МакеДокс“ беше посветена на ентузијастичката екипа која веќе десет години го свива своето гнездо во Куршумли-ан, неуморно ги толкува слоевите...

Кинотека со посебна чест кон режисерот  Антонио Митрикески

Долги, исцрпни, искрени и посветени говори на говорниците, и кратко заблагодарување на режисерот Антонио Митрикески, во преполната сала во Кинотека на Република Северна Македонија,...

Во трката за награди на „Киненова“ 2019 се седум филмови, а наградите ќе бидат...

Со доделување награди, вечерва ќе заврши официјалниот дел од програмата на фестивалот посветен на дебитантски филм „Киненова“. На годинешното издание  се натпреваруваат седум филмови,...

Андреа Силвестри: На „Џифони Македонија“ младите ја развиваат својата личност

6 октомври, Скопје: Ви благодарам за вашето големо присуство на отворањето на 10. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“. Македонија е дел од големото семејство...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }