петок 2 декември, 2022

Репертоар на кино Милениум (30.9.-6.10.2021)

Распоред за четврток-петок (30.9.-1.10) и понеделник-среда (4-6.10) 17:00 | The Boss Baby: Family Business режија:Tom McGrath 20:00 | The many Saints of Newark режија: Alan Taylor 22:30...

Програма на Кинотека за октомври 2021

Има една стара изрека која тврди дека најмногу се лаже пред секс, за време на политичка кампања и по лов. А, како тoа изгледа...

Во Кинотека шест недели обука со “Филмска училница”

Кинотекa продолжува со својата ФИЛМСКА УЧИЛНИЦА - проект за креативна едукација од областа на филмот и аудио-визуелното наследство, наменет за ученици од средните...

Вечерва “Кино на трева” во Драчево и Ченто

Вечерва, со почеток од 20 часот во населбите Драчево и Ченто во склоп на настанот „Кино на трева“ ќе се одржат бесплатни филмски проекции. Во...

Документарецот “Небо, Точак, Земја” награден на “Златен просјак” во Словачка

На адреса на СП БТР Продукција од организаторот на реномираниот интернационален фимски фестивал „Златен Просјак” - Ева Декановска ,кој се одржа на 17 и...

Свечено отворен 42. фестивал “Браќа Манаки” во Битола

септември 17, 2021 Со официјална церемонија во присуство на многубројни гости, меѓу кои и министерката за култура Ирена Стефоска, и со проекција на филмот „Сестри“,...

Патувачкото кино на „МакеДокс“ 2021 ги посети Виница и Пекљан

Со проекциите на документарни филмови на 3 и 4 септември во Виница и Пекљани заврши годинашното Патувачко кино на „МакеДокс“, кое се одвиваше во...

Олуја-нов краткометражен поетски филм според стиховите на Никола Раусављевиќ

На четврти август премиерно беше прикажан документарниот филм „Олуја“ кој е работен според стиховите од истоимената песна на српскиот поет Никола Раусављевиќ. Филмот, односно песната говори...

Постпандемиско раздвижување – И кино „Милениум“ почнува повторно со работа

Од денес Градското кино „Милениум“ во Скопје ќе почне повторно со работа. На репертоарот се наоѓаат новиот дел од филмската сага „Брзи и бесни“, „Денови...

Признанијата „Златни објективи“ 2021, доделени на Коле Манев и Спасе Тасевски

Во дворот на кинотечното летно кино „Мирно лето“ вчера на режисерот Коле Манев и на монтажерот Спасе Тасевски им беа врачени годинешните „Златни објективи“....
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }