петок 2 декември, 2022

Нордискиот трилер “Враќањето на Хана“ во кино Милениум

Психолошкиот трилер „Враќањето на Хана“ на германската режисерка Естер Бијалас од утре (17 октомври) се прикажува на репертоарот на киното „Милениум“ со почеток во...

Ексклузивно: Стив Абот од “Монти Пајтон” ги бендиса “Медена земја” и “Петрунија”

Вистинска чест и исклучителна прилика беше денешната пладне на дружба на британскиот продуцент Стив Абот со новинарите, во амбиентот на МКЦ клуб ресторан. Долгогодишниот...

Вардар филм со премиера на краткиот филм- “Тајните архиви на Скопје”

Чест ни е да ве поканиме на премиерното прикажување на краткиот филм за Скопје, насловено “Тајните архиви на Скопје”, којшто ќе се прикаже на...

Најнови филмски остварувања-„Greenland” со Џерард Батлер

Објавен нов трејлер за филмот „Greenland” со Џерард Батлер во главната улога. Филмот е во режија на Рик Роман Вау, а сценариото го напиша...

Aплауз и овации за македонскиот филм “Врба “ на Милчо Манчевски на Филмскиот фестивал...

На 14-тото издание на Филмскиот фетсивал во Рим , премиерната проекција на македонскиот филм „Врба од режисерот Милчо Манчевски пробуди голем интерес а награден...

Онлајн платформата Cinesquare со бесплатна филмска колекција #СедиДома

Дистрибутерската куќа „Катавеј" од Скопје се приклучи во кампањата #СедиДома, овозможувајќи колекција од 200+ бесплатни филмови онлајн преку сопствената домашна онлајн видеотека Cinesquare. Во време...

„Тајните архиви на Скопје„ -филм која ја носи душата на градот покрај Вардар, меѓу...

Поради големиот интерес и преполната сала во Кинотека на првата проекција на видео колажот “Тајните архиви на Скопје“ чест ни е да ве поканиме...

Филмот „Врба“ на Манчевски со азиска премиера на фестивалот во Тајпеј

Откако филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски, кој за една недела ги собори рекордите со над 11.000 гледаност низ земјава, филмот продолжува да...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }