среда 8 февруари, 2023

Програма на 46. МОТ за 27 ноември (сабота)

27 ноември (сабота) Нема да биде крај на светот / МНТ, Перипетија, САРТР режија: Нина Николиќ време: 20:00 / локација: МНТ, мала сцена РАСПРОДАДЕНО! Кога се создаваше текстот...

Српската хит комедија ,,Чекајќи го министерот” на турнеја во Македонија

Хит комедијата од Србија "Чекајќи го министерот" во април е на турнеја низ нашата држава. Оваа комедија е исклучително барана од публиката во бившите...

Интервју со Горан Коши хрватски актер-Различностите можат да не спојуваат, а не да не...

Интервју со ГОРАН КОШИ, Хрватски театарски, филмски и телевизиски актер Разгворот го водеше: Филип Димкоски Куларт.Мк беше во посета на Фестивалот на камерна драма „Ристо Шишков“...

“Нема да биде крај на светот” – најдобра на фестивал во Зеница

„Нема да биде крај на светот" е прогласена за најдобра претстава во целина на фестивалот БиХ драма Зеница – БиХ Копродукцискиот проект помеѓу МНТ,...

Интервју со Петар Мирчевски за 40-те години актерство-Имам се, 170 премиери, 30 филмови, само...

Петар Мирчевски! Славен актер. Денес одбележува 40 години професионална актерска кариера и исто толку години на штиците што живот значат, во Битолскиот народен театар....

Програмата на МОТ изменета, сите претстави ќе се одржат

Програмата на 46. МОТ претрпи неколку измени поради тридневната жалост за автобуската несреќа кај Перник, Бугарија. Ќе се реализираат сите изведби. Програма на 46. МОТ до...

Викенд на 46. МОТ (19-21 ноември )  

19 ноември (петок) – од 14, 16, 18 и 20 часот.  20-21 ноември (сабота-недела) – од 12, 14, 16, 18 и 20 часот. „Како крајот и...

Вечерва во МКЦ „Пливање во лепливото езеро“

Скопје, 31 октомври 2021 Вечерва, во МКЦ Галерија, со почеток од 20 часот ќе се отвори „Пливање во лепливото езеро“, колаборативен проект на визуелните уметници...

“Снежана на крајот умира” ќе се емитува утревечер

Домот на културата „Македонија“- Гевгелија, утре (9 февруари, 2023 година), со почеток во 19 часот, ќе го емитува македонскиот филм „Снежана на крајот умира“...

Премиера на ГЛУМиЦИ во МКЦ

Вечерва, со почеток од 21 часот, во МКЦ ќе се случи премиера на „ГЛУМиЦИ“ - новата претстава со колективно авторство од независното театарско здружение...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }