петок 2 декември, 2022

Театарот за деца и младинци во месец јуни на фестивали во Прилеп и...

Театарот за деца и младинци, во недела на 2 јуни, ќе биде гостин на театарскиот фестивал „СИЛЈАН ШТРКОТ" што се одржува во Прилеп, со...

„Црвенкапа „ од Велешки театар на отварањето на фестивалот „Силјан Штркот“ во Прилеп

Во петок, на 31-ви мај, во Народниот Театар „Војдан Чернодрински" во Прилеп, со почеток во 19 часот, Театарот „Јордан Х.К-Џинот", Велес ќе го отвори...

Драмскиот аматерски фестивал во Кочани слави 60 години постоење

Драмски аматерски фестивал- ДАФ од Кочани, годинава одбележува јубилеј 60 години постоење, ќе трае од 27.мај до 1 јуни. На првиот фестивалски ден публиката ќе...

„Магбет„ во Македонски Народен Театар утревечер од 19 часот

Од Македонски Народен Театар информираат дека претставата „Макбет" во режија на Нела Витошевиќ, поради технички причини на 28-ми мај ќе биде со нова сатница...

Богата програма на 59. издание на Фестивалот Охридско лето – Венеса Меј на отварањето

Британската музичка ѕвезда Ванеса Меј, ќе го отвори годинашново 59 издание на фестивалот Охридско лето, соопштија денеска на прес конференција од Дирекцијата. Меј нема...

Приказната за „Том Соер“, нова претстава за најмладите

Во режија на Деан Дамјановски по адаптација на текст од  Горјан Милошевски на сцената на Театарот за деца и младинци на 15 мај се...

Премиера на претставата „Арапска ноќ“ во прилепскиот театар “Војдан Чернодрински„

Вечерва на сцената на театарот „Војдан Чернодрински“  премиерно ќе биде изведена претставата „Арапска ноќ“ од Роланд Шимелфениг, во режија на Зоја Бузалковска „Арапска ноќ“ е...

Утревечер во МНТ премиера на современата комедија „Мој термин”

Современата комедија „Мој термин" (претходно најавена со работниот наслов #ТикТак) премиерно ќе биде изведена,вечерва , на малата сцена во Македонски народен театар. Претставата е...

Народниот театар од Велес со премиера на претставата “Злосторство на 21 век“

На големата сцена на велешкиот Народен театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот" на 16 мај ( четврток) , премиерно ќе биде изведена претставата „Злосторството на...

54.издание на Фестивалот „Војдан Чернодрински„ во Прилеп, со осум претстави и многу новини

Осум претстави на македонските театри ќе бидат во официјалната конкуренција за награди на годинашниов, 54. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински" . Фестивалот ќе донесе и...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }