вторник 27 октомври, 2020
video

Единстениот „English man” – „ Стинг“ , вчеравечер професионално пред скопската публика

Вчеравечер 2. јуни 2019 та година беше среќен и еуфоричен ден за Македонците. Најнапред во приквечерието големата победа на Ракометниот клуб „Вардар„ ја покрена...

Македонска филхармонија – „По патот на Фаринели„

Славниот контратенор Јуриј Мињенко од Украина, доаѓа во Скопје кој на 16 мај, во четврток, со оркестарот на Филхармонијата и маестро Борјан Цанев зад диригентскиот пулт, ќе...

Славната Баиба Скриде солист со Филхармонија на концертот „Нов свет“

Во среда, на 8 мај со почеток во 20 часот, Филхармонијата ќе го реализира симфонискиот концерт „Нов свет“, на кој како солист ќе настапи...

Годишен концерт на КУД „Дримкол“ од Вевчани

Вечерва  во Домот на културата во Вевчани, со два концерти од 18 и 20 часот Културно уметничкото друштво „Дримкол“ ќе го одржи својот годишен...

Во светот на младите-Средба со Никола Лекиќ студент по диригирање во Белград

Средбата со младиот талентиран Никола Лекиќ, студент по диригирање на Белградската Музичка Академија, ја имав во неговото родно Скопје, а поводот беше неговото присуство...

Концерт „Вердиевиот реквием “ во Македонска филхармонија

Утревечер (25 април), четврток, во 20 часот, Филхармонијата заедно со Хорот на Операта и врвните солисти -Весна Ѓиновска-Илкова (сопран), Елени Матос (мецосопран-САД), Дејвид Јунгхон...

Вечер на соло песни со бас-баритон Милан Силјанов

Инспиративна вечер на соло песни со извонредниот бас-баритон Милан Силјанов „Вечер на соло песни“ е насловот на рециталот на извонредниот вокален солист, бас-баритонот Милан Силјанов...

Tрадиционален велигденски концерт на „ТАНЕЦ“

Вечер (16.април) од 20 часот во Националната опера и балет, Ансамблот за народни игри и песни „Танец”, ќе го одржи традиционалниот велигденски концерт. Концертот оваа...

Mузички викенд во Скопје

Петок и сабота (22 и 23 март), ќе бидат полни со интересни музички настани на среќа на бројната публика, вљубеници во концерти. На 22 -петок...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести