четврток 22 август, 2019

22 август 1864 -Основан е Црвениот крст со потпис на Првата Женевска конвенција

Дванаесет земји ја потпишале Првата женевска конвенцијa и го основале Црвениот крст и Црвената полумесечина. Таа претставува меѓународно хуманитарно движење со околу 97 милиони доброволци...

18 август 1955 – Објавен контраверзниот роман „Лолита„

Влади́мир Влади́мирович Набо́ков - објавувал дела и под псевдонимот Сирин; 10 април 1899,Санкт Петесбург) — руски и американски писател,поет,преведувачч, книжевен публицист и ентимолог. Меѓутоа, светската...
video

16 август 1977 – Почина Елвис Присли, Кралот на рокенролот

На 42 годишна возраст од предозираност со дрога, на 16 август 1977 почина ненадминливиот Крал на рокенролот Елвис Присли во својот дом во Грејсленд. Елвис...

15 август 1877 -Томас Едисон ја произвел првата видео снимка а 1769 роден...

На 15 август 1769 година е роден Наполеон во Ајачо, на островот Корзика  и e крстен како Наполеонe ди Бонапарте (во Франција неговото име...

13 август 1961-Затворена границата меѓу Источен и Западен Берлин

На 13 август Властите на Источна Грманија ја затвораат границата меѓу Источен и Западен Берлин кај Браденбуршката порта  и почнуваат со изградба на 155...

12 август 1833 – Основан е градот Чикаго

Чикаго ( Chicago) — голем град во сојузната држава Илиноис  во Среден Запад во САД на реката Мисисипи   и метрополитенска област која го вклучува градот и...

10 (8) август 1993- Починал Димитар Кондовски истакнат македонски сликар

Димитар Кондовски (Прилеп, 30. IX 1927 - Скопје, 8. VIII 1993) - сликар, сценограф, дизајнер, дописен член на МАНУ, професор на Факултетот за ликовни...

8 август 1966- Битлси го издаваат својот албум “Револвер“

Битлсите ( The Beatles) беа поп и рок група од Ливерпул,Англија , формирани во 1960. година. Примарно составени во текот на нивната кариера од Џон Ленон...

7 август 1895- Отворена првата изложба на Венецијанското биенале

Во Венеција, Италија била отворена првата меѓународна изложба на Модерната уметност, која оттогаш се одржува секоја втора година, веќе далеку познатото Венецијанско Биенале. Венеција ( Venezia,...

6 август 1900/1903 – Објавен “Крушевскиот манифест“

6.08.0190 - Во Битола во т.н „Поп Ставрева афера“ Османлиската власт го затворила а потоа го осудила на робија Даме Груев-еден од водачите на ВМРО...

Следете не

1,297FansLike
115FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести