сабота 20 јули, 2024

Охридско лето – За „Бакхи краток преглед на распадот“- претстава за идентитетот на човекот

Народниот театар од Битола синоќа на „Охридско лето“  со својата маестрална актерска игра го донесе Еврипид на сцената преку театарската престава „Бакхи-Краток преглед на...

Комедијата „Гостинот“ во кината низ Македонија

Италијанската комедија „Гостинот“ во режија на Дучо Кјарини веќе е во кината низ Македонија. ПОчна со проекција во Центарот за култура “Ацо Ѓорчев” –...

Кинодејноста на респираторни машини, нема никаква стратегија за спас на кинокултурата

Алина Попеску, генерален секретар на Меѓународната федерација на асоцијации на филмски дистрибутери,  одржа онлајн-презентација за предизвиците на дистрибутерите во Европа на afidi.org/cineindustry или на...

ДАРКО МАСЛАРКОВСКИ, “ЛЕВИЦА” – Во Аеродром немаме културни домови, театар, кино- тоа ќе го...

Појавувањето како носител на советничка листа за Аеродром, не не изненади, познавајќи го неговиот темперамент и вклученост, решителност и желба да се бунтува против...

СОТИР ЧАУШЕВСКИ, ТВОРЕЦ: И по најцрната ноќ доаѓа Сонце!

Сотир Чаушевски е  сѐ позвучно име на пишувач, наградуван за својата поезија и раскази. Има две книги со поезија. Но, овој ресенчанец од стара...

ТИЈАНА ПЕРИЌ, ПЕЈАЧКА И ПИЈАНИСТКА: Се препуштам целосно на светот на музиката!

Младата скопјанка ТИЈАНА ПЕРИЌ, која се истакнува со убавина и музички талент, неодамна и се претстави на јавноста со својата прва песна. *ТИЈАНА, Вие...

ФОТОГАЛЕРИЈА:„Гледај тука сум без простор“ (See me moving placeless) во МСУ

Изложбата ќе трае од 29 септември до 21 ноември 2021 во МСУ.

„Слушам кај шумат шумите“, сега и како музичка фолк сликовница за деца

На 18 ноември 2021 година (четврток) во 11 часот, ќе се одржи онлајн промоција на првата музичка фолк сликовница за деца „Слушам кај шумат...

Од 22 до 28 септември: Европски денови на културното наследство 2021

Европските денови на културнотo наследство претставуваат нajшироко прифатен партиципативен културен настан којшто го споделуваат граѓаните на Европа. Во соопштението за медиумите на Советот на...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }