сабота 20 јули, 2024

Вечерва се отвора МакеДокс, и концерт ќе одржи “Баклава”

Магичниот простор на Куршумли-ан во следните осум денови ќе биде збирно место за „Лупење идеи“ на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, кој во...

Доделени наградите на интернационалната онлајн поетска манифестација “Сплоти се Македонијо”

И оваа година многу успешно се реализираше интернационалната онлајн поетска манифестација "Сплоти се Македонијо", вели продуцентот Симе Младеновски. -Беше макотрпно но успешно, има пристигнато над...

Фестивалот на џез, ворлд и современа музика во Велес со настани за празничниот викенд

По  отворањето на Спомен Костурницата, Фестивалот на џез, ворлд и современа музика продолжува со неколку концерти во претстојните 3 дена. Вечерва, четврток 8 септември,...

Филм на неделата – Култниот „Gladiator“ (2000)

Култнот филм „Гладијатор“ (2000)  е во врвот на најдобрите улоги на Расел Кроу но и еден од најдобрите снимени филмови воопшто. Приказната за поранешнио Римски...

Скулптурите на Хаџи Бошков во Стоби зрачат со слобода и индивидуален интегритет

19 септември 2021 Вчера, на зајдисонце, во магичен амбиент, пред неколку стотини луѓе на археолошкиот локалитет „Стоби“ беше отворена голема изложба на дела од реномираниот...

Охридско лето – За „Бакхи краток преглед на распадот“- претстава за идентитетот на човекот

Народниот театар од Битола синоќа на „Охридско лето“  со својата маестрална актерска игра го донесе Еврипид на сцената преку театарската престава „Бакхи-Краток преглед на...

Во Горно Лакочереј, поетски фестивал „Прличев и Еминеску- поглед кон иднината“

Со поетско читање, доделување благодарници и договор за идна соработка,  во саботата во манастирскиот комплекс „Св Спас“ во Горно Лакочереј беше заокружен Светскиот патувачки...

75 години ДЛУМ- јубилејна изложба

Скопје, 24 ноември 2021 година Друштвото на ликовни уметници на Македонија одбележува голем и значаен јубилеј 75 години од формирањето и постоењето на Друштвото. По...

Проф. д-р Гривчева Старделова: Подигнување на свеста за потхранетоста предизвикана од болести

24.02.2023, Скопје Претседателката на Лекарска комора, проф. д-р Калина Гривчева Старделова беше панелист во панел дискусија на тема „Исхраната и нејзиното влијание врз оралното...

Во “Буква” се слушаше ПМЏ џез

Вечерва (1 октомври) во дворот на кафе книжара „Буква“ се одржа слушачка промоција на едно винилно издание и промоција на компакт диск. Беа...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }